Heart 1328

Jak pozbyć się akcentu: 4 skuteczne sposoby

Jak pozbyć się akcentu: 4 skuteczne sposoby

Jakie trudności pojawiają się najczęściej przy ustalaniu wymowy w języku angielskim? Jak pokonać trudności i pozbyć się akcentu? 

 • Po co pozbywać się akcentu? 

  Akcent to sposób wypowiadania słów należących do konkretnej osoby. Zawsze łapiemy akcent w komunikacji z obcokrajowcem. Z kolei obcokrajowcy słyszą, że mówisz z akcentem po angielsku. W komunikacji z native speakerami możliwe są dwa scenariusze: obcokrajowiec uśmiecha się do Ciebie słodko i mówi, że masz dość ciekawy akcent. Jeśli twoja wymowa nie ucina mu ucha i, co najważniejsze, nie zniekształca znaczenia tego, co zostało powiedziane, wszystko nie jest takie złe. Wielu może nawet uznać twój akcent za całkiem słodki. Ale jeśli zobaczysz grymas bólu i niezrozumienia na twarzy swojego zagranicznego rozmówcy, postaraj się nie dręczyć jego słuchu i przeanalizuj sytuację. Czy można poprawić wymowę i pozbyć się akcentu? 

  Różne akcenty w języku angielskim 

  Warto zauważyć, że skoro angielski jest językiem komunikacji międzynarodowej, ludzie na całym świecie posługują się nim – i każdy z jakimś akcentem. Czy chcesz się tego upewnić? 

  Akcentem możesz określić, z jakiego kraju lub regionu pochodzisz. Co więcej, jeśli zdecydujesz się pozbyć polskiego akcentu w mowie angielskiej, musisz określić, jakiej wymowy chcesz się nauczyć. Rzeczywiście, oprócz tradycyjnej brytyjskiej wersji języka angielskiego istnieje wersja amerykańska (z różnicami w wymowie w każdym stanie), wersja australijska itp. Wersja amerykańska różni się od brytyjskiego angielskiego, więc lepiej wybrać styl wymowy, który chcesz opanować, w przeciwnym razie możesz się całkowicie pomylić. 

  Jak pozbyć się akcentu? 

  Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o sposobach pozbycia się akcentu, oferujemy niektóre z najczęstszych trudności w wymowie angielskich słów z opcjami ich rozwiązania. 

  1. Nieprawidłowa wymowa dźwięków, które nie są w języku ojczystym. 

  Trudności pojawiają się przede wszystkim przy wymawianiu dźwięków, których nie ma w języku polskim. Na przykład: 

  • dźwięki międzyzębowe  [ ð, θ ]:[ θin ] thin - cienkie, 
  • dźwięk wargowy  [ w ]:[ wi: ] we - my,
  • dźwięk nosa  [ ŋ ]:[ sɔŋ ] song - piosenka, 
  • dźwięk [ ə: ]: [ ə:li ] early - wcześnie.

  Rozwiązanie: 

  To proste: aby nauczyć się wymawiać dźwięki - musisz wymawiać dźwięki. Posłuchaj wymowy tych dźwięków w filmach, spróbuj powtórzyć słowa. Jeśli znajdziesz cierpliwego native speakera i namówisz go, aby z tobą porozmawiał, świetnie. Poświęć co najmniej 10-20 minut dziennie na słuchanie anglojęzycznych materiałów audio, a co najważniejsze, powtarzaj to, co słyszysz. Nagraj swoją mowę na dyktafonie i słuchaj jej. Tak, ta propozycja nie jest dla osób o słabych nerwach, ale nie poprzestajemy na trudnościach. Nauczenie się, jak poprawnie wymawiać angielskie dźwięki, to pierwszy krok do pozbycia się akcentu. 

  2.Nieprawidłowa wymowa dźwięków pełniących znaczącą funkcję: 

  Wymowa niektórych dźwięków jest bardzo ważna dla zrozumienia znaczenia tego, co zostało powiedziane. Na przykład wymowa dźwięków dźwięcznych pełni funkcję semantyczną: bad (zła) -  bat (nietoperz). I nie zawsze twój rozmówca zrozumie, co miałeś na myśli przez kontekst. To samo można przypisać wymowie długich - krótkich dźwięków: [liv] live - [li:v] leave .

  Rozwiązanie: 

  Zwróć uwagę na szczegóły, uświadom sobie wagę problemu. Czy dla Ciebie jest jakaś różnica między słowami kąt – węgiel, zjadł – świerk? Nawet niektóre! Podobnie jak w języku rosyjskim, dźwięki miękkie-twarde pełnią funkcję semantyczną, w języku angielskim ważne jest, aby inaczej wymawiać słowa ze spółgłoskami dźwięcznymi, długimi samogłoskami. 

  3. Wymowa spółgłosek bez przydechu

  To jedna z głównych cech polskiego akcentu. Osoby mówiące po angielsku wymawiają bezdźwięczne przydechowe spółgłoski.

  Rozwiązanie

  Spróbuj mówić po polsku z lekkim angielskim akcentem. Powtórz słowa po bohaterach swoich ulubionych filmów. Angielskie łamańce językowe pomogą ci również ukształtować wymowę. 

  4. Monotonna intonacja mowy 

  W naszym ojczystym języku mówimy emocjonalnie, akcentując, robiąc przerwy. Często możemy nie zauważyć, że mówimy po angielsku monotonnie, myśląc tylko o regułach gramatycznych. 

  Rozwiązanie 

  Praktyka, praktyka i jeszcze więcej praktyki. Zwracaj uwagę na język każdego dnia, staraj się wymawiać dolną część tego samego zdania, inaczej intonując, odwiedzaj kluby rozmów. Komunikacja na żywo pomoże Ci pozbyć się tego niedociągnięcia.

  Opisaliśmy tylko niektóre z najczęstszych trudności w wymowie angielskich słów. Ale możemy powiedzieć, że tylko komunikacja na żywo w języku angielskim pomoże rozwiązać większość problemów z wymową. Ktoś pozbywa się akcentu w ciągu kilku tygodni, nawet nie wyprowadzając się za granicę, ktoś dalej mówi z akcentem po wielu latach życia w kraju rodowitych Anglików. Jeśli chcesz poprawić wymowę, poprawiaj ją codziennie. 

  Życzymy powodzenia! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz