Heart 1203 0

Jak wybrać dobry słownik?

Jak wybrać dobry słownik?

Rozpocznij naukę angielskiego, gdy będziesz miał trochę cierpliwości, dużo zapału i, oczywiście, dobry słownik języka angielskiego. Jak wybrać dobry słownik?

 • Kilka słów o słownikach

  Rozpocznij naukę angielskiego, gdy będziesz miał trochę cierpliwości, dużo zapału i, oczywiście, dobry słownik języka angielskiego. Te trzy elementy są obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy uczysz się języka angielskiego na kursach, czy z korepetytorem, samodzielnie czy pod okiem nauczyciela - nadal musisz polegać na cierpliwość, pracowitość i słownik. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór naprawdę dobrego słownika angielskiego.

  Ale jak wybrać odpowiedni słownik angielski? Idź do księgarni? Zatrzymać w wersji online? Znajdź poobijany słownik szkolny? Nie jest tak trudno wybrać słownik w formie papierowej: ufamy tym samym Longmanowi i Oxfordowi. Warto również zwrócić uwagę na słowniki Oxford Language Online.

  Porozmawiamy więcej o innych słownikach

  Rodzaje słowników

  Poszukiwanie dobrego słownika jest z reguły skomplikowane z powodu dużej liczby różnych opcji. Dlatego postaramy się pomóc ci znaleźć słownik oparty na twoich celach i potrzebach. Aby to zrobić, wystarczy odpowiedzieć na 3 pytania.

  Pytanie №1. Czy uczyłeś się angielskiego wcześniej czy dopiero zacząłeś go uczyć?

  Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to pierwszy czynnik, który pomoże określić, którego słownika potrzebujesz. Wszystkie słowniki można podzielić na jednojęzyczne i dwujęzyczne. Innymi słowy, możesz wybrać słownik angielsko-angielski do nauki języka lub angielsko-polski (polsko-angielski). Różnica między tymi słownikami jest znacząca. Słowniki dwujęzyczne wydają się bardziej zrozumiałe, ale słowniki jednojęzyczne pozwalają zanurzyć się głębiej w środowisko językowe. Z reguły uczącym się języka zaleca się najpierw korzystanie ze słowników dwujęzycznych, stopniowo przechodząc na jednojęzyczny.

  Wady słowników dwujęzycznych 

  Wady słowników jednojęzycznych 

  • składają ich tłumacze, co oznacza, że możliwe są błędy;
  • korzystając ze słowników dwujęzycznych, uczysz się tłumaczyć, a nie myśleć po angielsku. 

  • ciężko z nimi pracować, jeśli nie osiągnąłeś co najmniej poziomu Pre-Intermediate;
  • wielu osobom trudno jest zapamiętać słowa, jeśli nie ma odpowiednika w ich języku ojczystym.

  Pytanie № 2. Czy chcesz mówić po angielsku na poziomie native speakera?

  I nie jest to pytanie retoryczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ponieważ wybór słowników używanych podczas nauki języka będzie zależeć od odpowiedzi na to pytanie. Czy wystarczy ci płynnie mówić po angielsku? Twój wybór - to słownik ESL Learners (dla osób uczących się języka angielskiego). Takie słowniki są zwykle bardziej uproszczone, słowa są wyjaśniane w jednym lub dwóch zdaniach, nie ma zbyt wielu przykładów użycia takiego słowa w mowie. Dlatego jeśli chcesz mówić po angielsku na poziomie native speakerów, użyj słowników dla native speakerów (zaczynając od poziomu Pre-Intermediate).

  Pytanie №3. Czy potrzebujesz mówionego angielskiego lub chcesz kompleksowo opanować mowę ustną i pisemną?

  Z reguły, dopiero zaczynając naukę języka, doskonale wiesz, w jakim celu go potrzebujesz. Jeśli nie ma określonych celów, nauka angielskiego prawdopodobnie nie odniesie sukcesu. Potrzebujesz tylko rozmawiać na angielskim? Zwróć więc uwagę na takie słowniki:

  • urbandictionary.com - jeden z najbardziej znanych słowników slangowych języka angielskiego;
  • usingenglish.com - słownik Phrasal Verbs;
  • syvum.com - słownik przysłów i powiedzeń.

  Jeśli potrzebujesz dobrego poziomu angielskiego do nauki i pracy za granicą - skorzystaj z następujących słowników podczas nauki języka:

  • dictionary.reference.com - słownik, który przyda się podczas pisania w języku angielskim;

  • LDOCE - Longman English Dictionary Online.

  Tym, którzy lepiej postrzegają informacje za pomocą obrazów, polecamy ilustrowane słowniki angielskie: visual.merriam-webster.com, infovisual.info.

  Słownik angielski powinien stać się Twoim stałym towarzyszem, jeśli naprawdę zdecydujesz się opanować język angielski. Jedynej prawidłowej odpowiedzi na pytanie „Który słownik angielski jest lepszy?” niema. Ale możesz wybrać słownik, który jest dla Ciebie idealny. 

  Życzymy sukcesów! • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz