Hurt 719 0

Wymowa angielska: 10 kroków do perfekcji

Wymowa angielska: 10 kroków do perfekcji

Doskonała wymowa brytyjska jest marzeniem i zmartwieniem wszystkich uczących się angielskiego. Podpowiadamy i pokazujemy, jak bezboleśnie i bez tytanicznego wysiłku zamienić marzenie w rzeczywistość. 

 • Główne błędy 

  Język angielski ma wiele nieprzewidywalnych zasad wymowy, które są niezrozumiałe dla zwykłych śmiertelników. Być może od kołyski marzyłeś o poprawnej wymowie angielskiej, ale osiągnięcie tego ideału nie jest takie proste. Dzieje się tak, ponieważ aby to zrobić, musisz zanurzyć się nie tylko w fonetyce języka angielskiego, ale także w anatomii. Będziesz zaskoczony, jakie narządy biorą udział w tworzeniu dźwięków naszej mowy. Co więcej, możesz nawet nie podejrzewać obecności niektórych z nich.

  Dźwięki języka angielskiego powstają inaczej. Wykorzystywane są zupełnie inne części aparatu mowy, dlatego poprawną wymowę angielską kształtuje się poprzez naukę używania innych części aparatu mowy do tworzenia dźwięków języka angielskiego, a nie polskiego.

  Bardzo często popełniamy główny błąd: nie próbujemy zrozumieć, jak wymawia się słowa lub dźwięki w języku angielskim, ale zastępujemy dźwięki angielskie polskimi. Czy słyszałeś „the” wymawiane jako „ze” więcej niż raz? Każdy, kto odtwarza dźwięki w ten sposób, w ogóle nie myśli o tym, jak nauczyć się angielskiej wymowy. Problem w tym, że nauka angielskiej wymowy jest długim i trudnym procesem. Wiele zależy od Twoich osobistych zainteresowań i motywacji. Aby uzyskać idealną wymowę angielskich słów, program to minimum: musisz ćwiczyć codziennie. 

  Kwestia samostanowienia 

  Zanim zabierzesz się za codzienną praktykę wymowy, powinieneś podjąć decyzję. która wersja angielskiej wymowy jest granicą Twoich marzeń. Klasyką gatunku jest brytyjski angielski, ale jest też amerykański, kanadyjski, australijski, a nawet szkocki. To, którego potrzebujesz, zależy od celu, w jakim uczysz się języka. Zasady wymowy w każdej wersji języka angielskiego są inne. Jako główny cel naszych wysiłków wybraliśmy wariant brytyjski.

  Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwinąć swoją angielską wymowę. Nazwaliśmy je „10 kroków do doskonałości”. 

  Osiągnięcie doskonałości 

  Krok 1: Poczuj różnicę 

  Czy wiesz, co to jest guzek wyrostka zębodołowego? Jest to niewielki guzek tuż za górnymi zębami. Poczuj to językiem, spróbuj wymówić dźwięki „n, t, d, l”, dotykając tego guzka czubkiem języka. Teraz wymów dźwięki języka rosyjskiego [n], [t], [d], [l], dotykając czubkiem języka zębów. Czy poczułeś różnicę? Wyobraź sobie, jak czują się obcokrajowcy, gdy wymawiasz angielskie dźwięki bez udziału guzka zębodołowego w tym procesie. 

   

  Krok 2. Ugryźć się w język 

  Spójrz na siebie w lustrze, wystaw czubek języka i delikatnie go ugryź. Teraz spróbuj wymówić dźwięki [ð] i [θ]. Różnią się tylko tym, że jeden jest dźwięczny, drugi bezdźwięczny (zawsze pisany jako „th”). Nie zastępuj tych dźwięków polskimi [z], [s], [v], [f], naucz się je wymawiać. 

  Krok 3. Wydech przez nos 

  Pamiętaj o zasadzie: w języku angielskim ani jedno słowo nie ma końcówki „ing”, jest tylko [iŋ] z nosowym [ŋ]. Zapomnij o dźwięku [g] w tym zakończeniu. Dociśnij tył języka do podniebienia i zrób wydech przez nos, wymawiając nosowe [ŋ]. Poćwicz słowo „something”, przydatne będą wszelkie ćwiczenia z wymowy słów w języku angielskim.  

  Krok 4. Otwórz szerzej usta 

  Angielski dźwięk [æ] wymawia się, gdy litera „a” jest wpisana pomiędzy dwiema spółgłoskami. I to wcale nie jest polskie brzmienie [a]. Aby wymówić [æ], trzeba bardzo szeroko otworzyć usta. Poćwicz wypowiadanie tego wyrażenia «In fact, the Titanic sank in the Atlantic».

  Krok 5. Warczeć po angielsku 

  Aby poprawnie wymówić angielski dźwięk [r], musisz ponownie pamiętać o guzku wyrostka zębodołowego. Kiedy wymawiamy polską głoskę, dotykamy językiem tego guzka. Aby wymówić ten dźwięk jak prawdziwy Brytyjczyk, spróbuj dosięgnąć czubkiem języka do środka górnego podniebienia. My pociąg: «Every Friday at three we rush to the bakery for fresh rye bread for breakfast».

   

  Krok 6. Zagryź wargę 

  Jest to konieczne, aby wymówić angielski dźwięk [v], oczywiście należy przygryźć dolną wargę. Sprawdź się za pomocą lustra i poćwicz poprawną wymowę dźwięku słów „vase” (wazon), „vet” (wiatr). 

   

  Krok 7. Oddychaj spokojnie 

  Angielski dźwięk [h] wymawia się bardzo łatwo, jakbyś oddychał na piórku lub lustrze. Pamiętaj, aby wypowiadać zdanie: „How happy Harry was having seen Henry’s house!”, pamiętaj o tym, aby zachować jasność. Opracowanie pełnoprawnego programu wymowy angielskich słów jest bardzo trudne: istnieje zbyt wiele zasad i nie mniej wyjątków. Ale możesz trenować codziennie. 

   

  Krok 8. Mów z oddechem 

  Angielskie spółgłoski [p,b,t,d,k,g] należy wymawiać leniwie, z aspiracją. Podczas wydawania tych dźwięków wypuść jak najwięcej powietrza. Aby sprawdzić, czy wydychamy wystarczającą ilość powietrza, należy zbliżyć dłoń do ust i poczuć wydmuchujący strumień. Nie czujesz tego? Przećwicz zdanie: «Paul and Peter are putting on a party in their apartment».

   

  Krok 9. Naucz się transkrypcji 

  Nie ma nic bardziej osobliwego niż zasady czytania w języku angielskim. Nawet eksperci w sprawach językowych zmuszeni są sprawdzać wymowę niektórych słów w słowniku. Co możemy powiedzieć o zwykłych śmiertelnikach, którzy nie są rodzimymi użytkownikami języka angielskiego? 

  Krok 10. Pamiętaj o zasadach silent letters

  W języku angielskim istnieje wiele przykładów słów, w których niektóre litery nie są wymawiane. Zapamiętanie wszystkich zasad jest prawie niemożliwe, szczególnie dla początkujących. Istnieje jednak kilka zaleceń, które mogą wskazać Ci właściwy kierunek: 

  • po pierwsze, ćwicz. Im częściej spotykasz słowa z literami, których nie da się wymówić, tym więcej przykładów takich słów zapamiętujesz. Przeczytaj, wymów i zapisz te słowa więcej - szybko zapamiętasz te najczęściej używane.
  • po drugie, wykopaliska etymologiczne. To prawda, że ​​​​ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich. Ale jeśli jesteś fanem tego rodzaju rozrywki, znacznie poprawi to Twój sukces w doskonaleniu angielskiej wymowy. Ponadto dowiesz się wielu nowych i ciekawych rzeczy. 

  Niewymawialne litery często pomagają odróżnić jedno słowo od drugiego. Na przykład niemożliwe do wymówienia litery na końcu wyrazu wpływają na długość dźwięku samogłoski w poprzedniej sylabie. A na podstawie długości dźwięku samogłoski możemy określić znaczenie słowa. 

  Dobra wymowa pomoże wywrzeć na Tobie dobre wrażenie i ukształtuje pozytywny wizerunek w wyobraźni Twojego anglojęzycznego rozmówcy. Tak, ciekawy akcent może być Twoją atrakcją, ale teraz zbyt często spotykasz ludzi z najbardziej niesamowitym akcentem i to nie tak często, jak byś sobie tego życzył – z doskonałą wymową brytyjską. Wybór nalezy do ciebie. 

  Ciekawe tutoriale: 

  • «English Pronunciation in Use»
  • «Tree or Three? An Elementary Pronunciation Course» by Ann Baker 
  • «Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course» by Ann Baker 
  • «Elements of Pronunciation»
  • «New Headway Pronunciation Course» 

  Ucz się na pamięć i recytuj poezję angielską: 

  Poziom  Poezja 
   Elementary (A1) 
   Pre-Intermediate (A2) 
   Intermediate (B1)
   Upper-Intermediate (B2) 
   Advanced (C1) 

  Wiersze nie tylko pomagają zapamiętywać słowa, ale także ćwiczą wymowę, zwłaszcza jeśli próbujesz je recytować publiczności i ekspresyjnie. Rytm poezji zmusza do wyraźnego i prawidłowego wymawiania słów. Ponadto jest to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Wiersze, słuchanie materiałów audio, oglądanie brytyjskich filmów w oryginale pomogą urozmaicić zajęcia i choć trochę odwrócą uwagę od zapamiętywania zasad. Większość słów i zasady ich wymowy możesz zapamiętać podczas komunikacji na żywo. Dbaj o doskonalenie wymowy – warto. 

  Miłej zabawy podczas doskonalenia wymowy! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz