Heart 389

Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii: Algorytm właściwego wyboru

Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii: Algorytm właściwego wyboru

Wysłanie dziecka do nauki za granicą to decyzja, której rodzice nie podejmą spontanicznie. Z reguły jest to przemyślano, ważone, rozważane ze wszystkich stron. Ale przyjedziesz do centrum edukacji międzynarodowej i liczba ofert z różnych instytucji edukacyjnych puka ziemi. 

 • Jakie pytania powinni być zainteresowani rodzice przy wyborze szkoły za granicą? 

  Wysłanie dziecka do nauki za granicą to decyzja, której rodzice nie podejmą spontanicznie. Z reguły jest to przemyślano, ważone, rozważane ze wszystkich stron. Ale przyjedziesz do centrum edukacji międzynarodowej i liczba ofert z różnych instytucji edukacyjnych puka ziemi.

  Co robić w tym przypadku? Jak wybrać odpowiednią szkoę, jeśli zmniejszyć liczbę opcji oferowanych tylko dzięki ramie cenowej. Lista pozostaje dość obszerna, dlatego proponujemy 7 kroków w celu podjęcia ostatecznej decyzji. 

  Krok 1. Szkoła czy International Study Centre (ISC)? 

  Pierwsze pytanie, które zainteresuje administrację szkoły - czy Twoje dziecko zna język na poziomie wystarczającym do bezpłatnej nauki? Jeśli nie, rozpocząć od ISC. Centrum przygotowawcze koncentruje się na nauce języka, pozostałe dyscypliny są nauczane jako dodatkowe. Tylko wtedy, gdy dziecko jest gotowe do kontynuowania edukacji w szkole średniej, warto rozważyć opcje. 

  Krok 2. Szkoła prywatna czy publiczna? 

  To drugie pytanie, które należy zadać Radzie rodziny. Zgodnie ze starą tradycją czasów przedrewolucyjnych nadal jesteśmy naiwni, aby wierzyć, że szkoły prywatne są bardziej prestiżowe, lepsze i bardziej jakościowe i zróżnicowane. W Wielkiej Brytanii zasada ta nie zawsze ma zastosowanie. Dobrze wiadomo, że szkoły prywatne wielokrotnie przewyższają szkoły publiczne o liczbę studentów zagranicznych, resztę cech - bardzo sporną.

  Szkoły publiczne są finansowane z budżetu państwa, podczas gdy sytuacja finansowa szkół prywatnych zależy w całości od rodziców studentów i dobrowolnie od wkładów osób z wykształceniem. It nie jest tak łatwo wejść do szkoły publicznej dla cudzoziemca - z wyjątkiem tego, że rodzice dziecka również mieszkają (tymczasowo lub na stałe na terytorium innego kraju). Ponadto szkoły publiczne rzadko dostarczają specjalnych ośrodków dla uczniów lub klas zagranicznych, korzystając ze specjalnego programu, który pomaga dostosować się do nowych warunków. Na podstawie prywatnych szkół możliwe są takie innowacje. 

  Krok 3. Czy jest to segregowany czy współedukacyjny? 

  Nie oznacza to, że w szkołach prywatnych dla kobiet i mężczyzn nacisk kładzie się na edukację religijną. Jednakże szkoły denominujące są zazwyczaj rozdzielone. To do rodziców należy decyzja: Wielu z nich wybiera koedukację, ponieważ jest ona dla nas bardziej znana i jest uważana za bardziej harmonijną. Niektóre z wydzielonych punktów szkoleniowych rozpoczynają się od listy wymagań. Trudno jest wiedzieć, kto ma rację: W Wielkiej Brytanii 99% wstępu na prestiżowe uniwersytety na świecie może otrzymać zarówno szkoły współedukacyjne, jak i segregowane. 

  Krok 4. Wsiadanie na pokład lub wyżywienie częściowe (szkolenie w pełnym wymiarze godzin)? 

  Zależy to od tego, czy rodzice mieszkają w Wielkiej Brytanii, czy też wysyłają swoje ukochane dziecko do nauki, przebywając na terytorium innego kraju. Idealnym rozwiązaniem dla studentów międzynarodowych jest schronisko z możliwością powrotu do domu podczas wakacji. Ale niektóre szkoły praktykują tymczasową opiekę, gdy dziecko jest opiekowane przez odpowiedzialną rodzinę. W takim przypadku dzieci mogą uczęszczać do szkoły w ciągu dnia, a następnie wrócić do domu rodziny.  

  Krok 5. W wieku 11 czy 15 lat rozpocząć studia za granicą? 

  Uważa się, że 11-13 lat to idealny wiek do rozpoczęcia nauki w Wielkiej Brytanii: Dziecko będzie miało czas na ukończenie kursu przygotowawczego, a następnie będzie mogło w pełni studiować w ramach programu GCSE (General Certificate of Secondary Education) i uzyskać brytyjski dyplom szkoły średniej. Ale nie każdy rodzic decyduje się wysłać swoje dziecko za granicę w takim wieku przetargowym. Możesz rozpocząć naukę w wieku od 15 do 16 lat, również ukończąc roczny kurs przygotowawczy, ale jest to termin, w którym dziecko może złożyć wniosek o wykształcenie średnie w Wielkiej Brytanii. 

  Krok 6. A-level czy IB? 

  Należy zauważyć, że Program A-level był dopiero niedawno jedynym i wyjątkowym programem w brytyjskim systemie edukacji. Uczniowie liceum w programie studiowali 3-4 przedmiotów w głębi, już po podjęciu decyzji o wyborze uczelni i przyszłego zawodu. Najprawdopodobniej liczba tak dalekowzrocznych studentów zaczęła gwałtownie spadać w ostatnich latach lub napływ zagranicznych studentów wzrósł. Spójrzmy na to: Tradycja mglistego wyobrażenia sobie, kto będzie pracował, nawet wśród uczniów piątego roku życia w naszym kraju dzisiaj. Co mogę powiedzieć o liceum! Dlatego musiałem stworzyć alternatycyjny A-level - IB (International Baccalaureate). Ten ostatni oznacza szerszy zakres dyscyplin, które należy badać. 

  Krok 7. Selective schools czy non-selective schools? 

  Jest to dość proste: Szkoły selektywne akceptują tylko doskonałych uczniów. Są to prestiżowe szkoły, które biorą udział w różnego rodzaju ocenach, ponieważ odsetek studentów, którzy z ich murach trafią na uniwersytety, natychmiast osiąga 99%. W takich szkołach dziecko nie jest akceptowane ze średnią wydajnością akademicką, a jeśli zostanie przyjęte, jego szkolenie może zmienić się w niekończący się maraton, dążenie do wiedzy, dobre oceny i inne radości życia ucznia honoru. Nie ma nic złego w tym, oczywiście, ale warto zadać sobie kilka razy (a jednocześnie i dziecko), czy Twoje dziecko jest gotowe na kilka lat życia w konkurencji?

  Non-selective schools akceptują wszystkich. Lub prawie wszyscy. Nie oznacza to, że jakość kształcenia w takich szkołach jest niższa. Znacznie niższy poziom walki, pragnienie bycia najlepszym i pierwszym. Wielu rodziców wybiera te szkoły dla komfortu dziecka. Wszakże aby być wykształceni w innym kraju, z dala od domu, przyjaciół i rodziny - to już jest stresujące. Dlaczego pogłębiać jego stresującą walkę o mistrzostwo? Choć oczywiście decydują o tym rodzice.

  Odpowiadając na zaledwie siedem pytań, wykonując siedem kroków naszego algorytmu, można znacznie zmniejszyć listę możliwych szkół w Wielkiej Brytanii do kilku opcji. Pomoże to dokonać wyboru, z którym będziesz zadowolony. 

  Życzymy powodzenia w szkoleniu!  

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz