Heart 219

Przygotowanie CV і streszczenie do udziału w programie edukacyjnym za granicą

Przygotowanie CV і streszczenie do udziału w programie edukacyjnym za granicą

Na każdej liście dokumentów wymaganych do odbycia stażu, programu stypendialnego lub innego programu mobilności musi znajdować się pozycja „CV” lub „streszczenie”. Pojęcia te są często mylone, dlatego należy dokonać korekty ich rozumienia. 

 • Na każdej liście dokumentów wymaganych do odbycia stażu, programu stypendialnego lub innego programu mobilności musi znajdować się pozycja „CV” lub „streszczenie”. Pojęcia te są często mylone, dlatego należy dokonać korekty ich rozumienia. 

  A więc pierwsza Porada: 

  Rozróżnij koncepcje. 

  CV (curriculum vitae) to szczegółowy opis Twojego wykształcenia: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, znajomość języków, otrzymane stypendia, odbyte staże itp. Ze względu na swoją szczegółowość taki dokument ma minimum 2 strony, a zwykle waha się od 3 do 10 stron . CV jest wymagane do udziału w programach badawczych lub studiach i ma na celu umożliwienie komisji rekrutacyjnej wywarcia wrażenia i prawidłowej oceny kandydata do stypendium.

  Streszczenie to dokument krótszy, którego długość nie powinna przekraczać 2 stron. Jest taka rada, że ​​podsumowanie powinno zaczynać się od opisu Twoich cech, które będą najważniejsze dla uzyskania wymaganej pozycji. 

  Porada druga: 

  Wybierz odpowiedni format. 

  Istnieją dwa główne formaty CV / Streszczenie  - europejski i amerykański. Format europejski nazywa się EUROPASS. Nawiasem mówiąc, istnieje strona w Internecie, która zawiera tabele do generowania CV online w tym formacie. Jego głównymi elementami są blok z Twoimi danymi kontaktowymi, informacjami o otrzymanym wykształceniu formalnym i pozaformalnym, doświadczeniu zawodowym, aktywnościach społecznych, paszportem językowym (w którym musisz opisać swój poziom znajomości języka angielskiego i innych języków).

  Streszczenie w amerykańskim stylu będzie bardziej zwięzły. Na przykład musisz podać dane kontaktowe (Contact information), wykształcenie (Education), doświadczenie (Experience). Istnieje również blok „Optional”, który w razie potrzeby można wypełnić informacjami o twoich hobby, przywództwie i cechach menedżerskich, które przydadzą się na danym stanowisku. 

  Резюме на английском языке

  Porada trzecia:

  Uważaj na słowa. 

  Słowa, których należy unikać podczas pisania CV według Linkedin: 

  • Motivated 
  • Creative
  • Enthusiastic 
  • Passionate 
  • Track record 
  • Driven 
  • Extensive experience 
  • Wide range 
  • Responsible 
  • Strategic

  Czemu? Ponieważ są naznaczone znaczącymi frazesami i dlatego nie będą działać na twoją korzyść. 

  Porada czwarta: 

  Zbuduj swoje CV na podstawie opisu programu, o który się ubiegasz. 

  Uważnie przeczytaj wymagania dla kandydatów i zadaj sobie pytanie - co należy wskazać w CV, aby było w pełni zgodne z formatem programu? Z życiorysu powinno jasno wynikać, że jesteś osobą, która posiada wszystkie niezbędne umiejętności i wiedzę, aby odnieść sukces w nauce lub pracy. W życiorysie akademickim znajduje się np. kolumna „Supportive experience”, w której należy wpisać wszystkie informacje dotyczące otrzymanych grantów, udziału w konferencjach, szkołach letnich, projektach, doświadczenia w zarządzaniu organizacją czy pomocy w organizacji wydarzeń – wszystko, co może wykaż swoje zainteresowanie tematem i doświadczeniem. 

  Powodzenia w aplikowaniu na wybrany program! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz