Heart 490 0

Piosenki świąteczne i noworoczne po angielsku

Piosenki świąteczne i noworoczne po angielsku

Kochasz historie? Opowiemy trochę o tym, jak powstały najsłynniejsze kolędy w języku angielskim. Razem z nami możesz również posłuchać tych piosenek i spróbować zaśpiewać. 

 • Kolędy w języku angielskim 

  Niektóre z tych pieśni wykonywane są przy akompaniamencie organów, co jest prawdziwie majestatycznym widowiskiem i rozkoszą dla ucha. Prace te zawierają w sobie tajemniczego ducha Bożego Narodzenia. 

  Joy To The World

  Ta piosenka jest jedną z najbardziej znanych kolęd. Został napisany przez Isaaca Wattsa w 1791 roku. Urodził się w rodzinie diakona i nigdy nie był zbyt entuzjastycznie nastawiony do hymnów śpiewanych w kościele w tamtych czasach. Co więcej, prawie nigdy nie udawało mu się zachować swojej opinii dla siebie: miał zwyczaj otwartej krytyki hymnów kościelnych. Jeden z diakonów powiedział mu kiedyś: „Więc napisz coś lepszego!” Izaaka nie trzeba było dwa razy prosić – jeszcze tego samego wieczoru przyniósł on swoją wersję hymnu na wieczorne nabożeństwo (na szczęście jego ojciec był pasterzem w tej parafii). Hymn został wykonany, publiczność była zachwycona, od tego czasu młody Izaak od prawie 4 lat w każdą niedzielę przynosi nowy hymn. 

  Santa Claus Is Coming to Town 

  Świąteczny hit w USA. Ta piosenka, napisana w 15 minut w wagonie metra, zabrzmiała w najsłynniejszych filmach i kreskówkach, podbiła serca milionów słuchaczy. Po jego wydaniu dziennie sprzedawano ponad 25 tysięcy zestawów nut. Autorem piosenek jest Haven Gillespie, który napisał tekst na prośbę swojego wydawcy. Poeta właśnie pochował brata i nie miał nastroju do komponowania wesołych kolęd. Ale, o dziwo, zrobił coś niesamowitego - napisał piosenkę w kwadrans po wyjściu z biura wydawcy, a dziś zajmuje czwarte miejsce we wszystkich amerykańskich listach przebojów pod względem liczby odtworzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia. Muzyka autorstwa Freda Cootsa. 

   In the Bleak Midwinter 

  Czołowi chórmistrzowie świata niemal jednogłośnie uznają tę kolędę za jeden z najlepszych hymnów chóralnych. Autorką utworu jest poetka Kristina Rosseti. Wiersz zyskał szczególną popularność wśród żołnierzy I wojny światowej, którzy często cytowali jego wersety. 

   

  Once in Royal David’s City

  Kolęda napisana do słów Cecile Francis Alexandra w 1848 roku. Od 1919 roku hymn jest śpiewany przez King's College Cambridge Choir i tym samym zyskał ogromną popularność. 

  Silent Night 

  Autorem tekstu tej piosenki był ksiądz Josef Mohr. Pisał wiersze w 1816 roku, a dwa lata później postanowił znaleźć osobę, która napisałaby muzykę. 24 grudnia 1818 roku przyszedł w Wigilię do Franza Grubera i poprosił go o napisanie muzyki na a cappella i gitarę. Dlaczego wybrał ten instrument, wciąż pozostaje domysłem. Niektórzy badacze uważają, że organy w kościele More'a zostały uszkodzone, inni, że gitara była jego ulubionym instrumentem muzycznym. 

  Piosenki świąteczne i noworoczne 

  Sleigh Ride 

  Pomysł napisania piosenki o kuligu w zimowy dzień przyszedł kompozytorowi do głowy w środku upalnego lipca 1946 roku. Chyba w letnie upały problematyczne było myślenie o czymkolwiek innym niż świeżość zimowego powietrza :) Warto zauważyć, że choć piosenka kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, to nie ma w niej ani jednej wzmianki o feriach zimowych, a wzmianka o ciasto dyniowe w tekście jest raczej odniesieniem do Święta Dziękczynienia, a nie do Bożego Narodzenia. A jednak to właśnie ta piosenka znalazła się w pierwszej dziesiątce piosenek emitowanych w USA w okresie świąt Bożego Narodzenia. 

  The Christmas Song 

  Być może taka jest tradycja pisania wszystkich kolęd w USA: komponowanie wierszy o feriach zimowych w niewiarygodnym upale. „The Christmas Song” została napisana w lipcu 1945 roku w rekordowym czasie - 45 minut - przez Mela Tormé. Utwór stał się pierwszym wakacyjnym standardem (czyli standardami jazzowymi) w wykonaniu czarnoskórego piosenkarza. Ponadto utwór ten znalazł się w Grammy Hall of Fame i jest uważany za absolutnego lidera pod względem liczby odtworzeń w radiu podczas ferii zimowych. 

  Away in a Manger 

  Po raz pierwszy tekst tej pięknej pieśni ukazał się w 1885 roku w Luterańskiej Księdze Niedzielnej, co pozwoliło błędnie uznać za jej autora Marcina Lutra. W rzeczywistości autor tej piosenki jest nieznany. 

  Walking in the Air 

  Piosenka „Walking Dead in the Air” została napisana specjalnie na potrzeby kreskówki „The Snowman”, którą brytyjskie dzieci oglądają z godną pozazdroszczenia regularnością co roku w Wigilię Bożego Narodzenia. 

  White Christmas 

  „ White Christmas ” to popowa świąteczna piosenka napisana przez Irvinga Berlina. Po raz pierwszy świat usłyszał ją w 1941 roku, od tego czasu wykonywało ją tak wielu znanych śpiewaków, że nie sposób wszystkich wymienić. Wymieńmy tych, których po prostu nie mamy prawa nie wymieniać: Frank Sinatra, Elvis Presley, Andy Williams, Bob Marley, Taylor Swift i wielu innych. 

  Ucz się angielskiego z piosenką! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz