Skandynawski bóg Loki, krewny Thora, był najbardziej przebiegłym i podstępnym ze wszystkich boskich bohaterów filmowych. Być może dlatego jego imię jest tak podobne do nazwy przebiegłej metody zapamiętywania słów, którą nazywa się Metoda Loki lub Metoda Pałacu Pamięci.
Skandynawski bóg Loki, krewny Thora, był najbardziej przebiegłym i podstępnym ze wszystkich boskich bohaterów filmowych. Być może dlatego jego imię jest tak podobne do nazwy przebiegłej metody zapamiętywania słów, którą nazywa się Metoda Loki lub Metoda Pałacu Pamięci. Jak zbudować własny pałac i wykorzystać go do zapamiętywania ogromnych zasobów słownictwa angielskiego - postaramy się Ci wytłumaczyć.
Metoda Loki (od łac. loci (liczba mnoga od locus - lokalizacja, lokalizacja) jest metodą mnemoniczną (tj. pomagającą rozwijać pamięć) opisaną w starożytnych traktatach rzymskich o sztuce retoryki.
Tę metodę rzeczywiście stosowali starożytni retorycy rzymscy i greccy, którzy potrzebowali zapamiętać długie przemówienia i teksty przemówień. We współczesnym świecie nawet zawody odbywają się wśród osób o fenomenalnej pamięci - trzeba zapamiętać 100 lub więcej słów w określonym czasie (najczęściej na zapamiętanie jednego słowa przeznacza się nie więcej niż 1-2 sekundy). Czy uważasz, że to zadanie jest niemożliwe? Korzystając z metody Pałacu Pamięci uczestnicy turnieju bez problemu sobie z tym poradzą. Wyobraź sobie, jak szybko opanujesz angielski, gdybyś równie łatwo zapamiętywał słowa?
Metoda Loki (lub Locus) opiera się na wizualizacji i myśleniu asocjacyjnym. Aby stworzyć swój pałac pamięci, musisz wyobrazić sobie znajomą przestrzeń - pokój, gabinet, salon lub sypialnię. Musisz bardzo dobrze znać to pomieszczenie, pamiętać jakie meble w nim znajdują się iw jakiej kolejności, obraz tego pokoju musi być wyryty w twoim mózgu. Wybierz więc bardzo znajomy pokój. Przechodź mentalnie po tym pokoju, pamiętaj o rozmieszczeniu mebli i innych przedmiotów. Twój pałac pamięci jest prawie gotowy.
Masz teraz w głowie lokalizację, do której możesz przesyłać informacje. Jeśli chcesz zapamiętać jakieś słowa, wystarczy skojarzyć nowe słowo z meblem w Pałacu Pamięci. Teraz dokładnie pamiętasz, co i gdzie „umieszczasz”. Aby zapamiętać słowo, wystarczy przejść się po pałacu pamięci i przypomnieć sobie, z jakim meblem się kojarzyłeś.
Stosowanie tej metody w praktyce jest znacznie łatwiejsze niż próba zrozumienia teorii - to jedna z jej zalet. Spacer po Pałacu Pamięci niejednokrotnie praktykował znany detektyw Sherlock z brytyjskiego serialu telewizyjnego.
Ta metoda pomoże Ci zwiększyć liczbę zapamiętanych angielskich słów. Spróbuj zaskoczyć swojego nauczyciela, a nawet siebie, zapamiętując słowa podczas spaceru po Pałacu Pamięci.
Życzymy powodzenia!
Aktualne zapisanie do szkół języka angielskiego na grudzień
Komentarze
Dodaj komentarz
Potwierdź swoją opinię
Wybierz serwis społecznościowy dla natychmiastowej publikacji recenzji na stronie Enguide
Potwierdź swój głos
Wybierz jedną z sieci społecznościowych do głosowania na stronie Enguide
Podtwierdź swoje konto
Prosimy przejść do poczty w celu podtwierdzenia konta
Witaj, nieznajomy :)
Za tobą wykryto podejrzane działania, możliwość głosowania jest zablokowana 5 dni.