Hot 980

Jak łatwe i przyjemne jest uczenie dzieci języka angielskiego w domu?

Jak łatwe i przyjemne jest uczenie dzieci języka angielskiego w domu?

Jak sprawić, by nauka języka angielskiego przez dzieci w domu była ciekawą i ekscytującą czynnością? Jakie są proste zasady, których należy przestrzegać? Czytamy dalej w artykule. 

 • Sekretem powodzenia domowych lekcji angielskiego dla dzieci nie jest doskonała znajomość języka ani obecność specjalnej edukacji. Stoi na trzech filarach: przestrzeganie reżimu, format gry zajęć i ciągłe powtarzanie materiału. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdy element, ale zanim zaczniesz, pamiętaj, że nauka angielskiego z dziećmi, tak jak z dorosłymi, powinna być zabawą. Nawet jeśli na początku nie ma rezultatu, bądź cierpliwy i postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami - Twoje dziecko na pewno będzie mówić po angielsku w odpowiednim czasie. 

  Wskazówka №1: Podążamy za reżimem. 

  английский для детей - режим

  Dla dzieci, które zaczynają uczyć się języka angielskiego, zalecamy ustalenie jasnego harmonogramu lekcji. Lepiej jest rozbić jedną 30-45-minutową lekcję na krótkie bloki po 15 minut, ale przeprowadzać je codziennie o tej samej porze (lub co drugi dzień). Na przykład po południu można w zabawny sposób uczyć się nowych słówek lub gramatyki, a wieczorem czytać opowiadania po angielsku lub grać w gry planszowe. Gdy dziecko dorośnie, czas trwania minilekcji można wydłużyć.

  Tryb dyscyplinuje i dostosowuje się do nauki, a dzięki przejrzystemu harmonogramowi dzieci czują się bardziej komfortowo i pewnie. Co więcej, jeśli ciekawa jest organizacja zajęć – to nasz kolejny punkt – dziecko samo z niecierpliwością czeka na umówioną godzinę. Tym samym pobudzasz jego głód wiedzy, która przyda się w dalszym treningu. 

  Wskazówka №2: Angielski dla dzieci w zabawny sposób. 

  английский для детей - игровой

  Dodaj zabawę do zajęć - odpowiedź na pytanie „jak uczyć dziecko języka angielskiego”. Kiedy dziecko jest zaangażowane, nauka przychodzi naturalnie i łatwo. Aby zajęcia były interesujące, użyj następujących metod: 

  • fiszki do zapamiętywania słów i struktur gramatycznych;
  • gry online, szczególnie skuteczne w przypadku złożonych tematów;
  • dziecięce gry akcji i zagadki, które pomagają zwizualizować temat i stymulować rozmowę;
  • gry słowne;
  • gry planszowe w języku angielskim. 

  Uzupełnij czytanie książek jasnymi obrazkami i przeanalizuj wszystko, co się w nich dzieje. Użyj pytań „Kto/Co to jest?”, „Gdzie to jest?”, „Co to robi?” oraz sugestywne frazy „Czyj to…?”, „Jaki kolor…?”. Zamiast drukowanej książki można wykorzystać animowane historie. Innym skutecznym sposobem zapamiętywania nowych słów i doskonalenia wymowy jest nauka piosenek. 

  Wskazówka №3: Regularne powtarzanie materiału.

  английский для детей - повторение

  Dla dzieci wynik nauki języka angielskiego nie jest możliwy bez codziennego powtarzania tych samych słów i struktur. Dziecko musi wiele razy widzieć, słyszeć, wizualizować zdanie, zanim będzie mogło je samodzielnie wypowiedzieć. Potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do języka angielskiego. 

  Oprócz standardowego powtórki materiału omówionego na zajęciach możesz: 

  • Używaj tych samych projektów podczas zajęć. Pomagają również ustrukturyzować lekcję. Na przykład możesz zacząć od frazy «It’s English time! Let’s sit down. Which song shall we start with today?». Używaj podstawowych konstrukcji, takich jak «Can I have …», «Where is…», «It’s…», «I like…», «I don’t like…» i nie zapominaj o słowach «please» і «thank you» 
  • Używaj angielskiego w codziennych czynnościach. Zapytaj dziecko, czyja to zabawka, gdy zbierasz z nim swoje rzeczy, poproś go, aby wskazał warzywa w określonym kolorze podczas przygotowywania obiadu, a w sklepie podaj zadanie, aby znaleźć pożądany produkt na ladzie. Ważne jest, aby nauka języka angielskiego przez dzieci nie istniała poza kontekstem. Przestudiowaliśmy nowy materiał - zastanów się, gdzie możesz go znaleźć w życiu codziennym. Przeprowadź tę rozgrzewkę między sesjami, nagradzając poprawną odpowiedź i delikatnie poprawiając niewłaściwą.
  • Jeśli to możliwe, przydziel róg w domu, w którym będą znajdować się wszystkie materiały w języku angielskim. Wszystko powinno być w widocznym miejscu, być może samo dziecko będzie chciało zagrać z tobą w grę lub spojrzeć na zdjęcia w książce. 

  A co z gramatyką? 

  Na początkowym etapie nie ma sensu wyodrębniać gramatyki w osobnym bloku zajęć – o ile trening opiera się na zapamiętywaniu gotowych struktur, o których mówiliśmy powyżej. Następnie możesz korzystać z gier flash i quizów, nie zapominając o konieczności kilkukrotnego powtarzania lekcji, aby dziecko się jej nauczyło. 

  Jakie tematy studiować najpierw? 

  английский для детей - что учить

  • Liczby;
  • Zabarwienie;
  • Zabawki;
  • Odzież;
  • Zwierzęta (lepiej iść w grupach: domowe, rolnicze, dzikie);
  • przymiotniki;
  • Części ciała;
  • Żywność. 

  Wymieniliśmy podstawowe tematy, których zastosowanie w życiu codziennym łatwo znaleźć. Zacznij od nich, a następnie wybierz te, które interesują samo dziecko. 

  Jeśli zdecydujesz się na kursy języka angielskiego dla swojego dziecka, radzimy zwrócić uwagę na:

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz