Ucząc się języka angielskiego, uczniowie mają cały czas styczność z innymi przedmiotami: historią, muzyką, biologią i tak dalej. Jest to dobry sposób na zwiększenie efektywności lekcji, gdyż poznawanie własnego otoczenia jest o wiele ciekawsze. Matematyka jest mniej popularna, chociaż terminy matematyczne mogą bardzo wzbogacić twoje słownictwo i pomóc ci zrozumieć czasy. Oto dlaczego integrować angielski z matematyką i odwrotnie oraz kilka wskazówek jak robić to lepiej.
Kiedy uczymy się matematyki i angielskiego, musimy zapamiętać wzory. W pierwszym przypadku sprawa jest jasna: trygonometria, geometria czy algebra wiąże się z dużą ilością wzorów. W języku angielskim kolejność słów w zdaniu również podlega ścisłym prawom i porządkom. Jest to bardzo podobne do wzorów matematycznych. W szczególności, w ten sposób skonstruowane są wszystkie czasy w języku angielskim. Na przykład: am\is\are+V1+ing=present continuous.
Zarówno matematyka, jak i język angielski mają znacznie szerszy zakres, niż może to wynikać z programu szkolnego. Znajomość języka angielskiego pozwala na oglądanie ulubionych seriali w oryginalnym języku, znalezienie większej ilości treści na temat swoich zainteresowań oraz komunikację z ludźmi z całego świata. Zrozumienie matematyki otwiera drzwi do niezliczonych innych dziedzin: programowania, modelowania, kosmosu, architektury i tak dalej. Tak naprawdę oba przedmioty stanowią uniwersalny fundament, który przyda się każdemu.
W języku angielskim wiele słów pochodzi od terminów matematycznych. Ich nauka pomaga wzbogacić styl mówiony. Na przykład słowo Angle, które tłumaczy się jako kąt, może oznaczać punkt widzenia. Można go używać jako zamiennika słowa perspective.
Innym przykładem jest słowo Exponentially. Używa się go do opisania szybkiego wzrostu: coś rośnie w sposób wykładniczy. Population of the city grew exponentially.
Czasami małe dzieci mają problem z nauką angielskiego, ponieważ nie rozumieją nauki ścisłej. Jaki jest sens wyjaśniania dziecku różnicy między długim procesem a jednostajnym procesem, jeśli są zdezorientowane godzinami. Zrozumienie elementarnych zasad arytmetyki bardzo pomaga dzieciom w oddzieleniu w umyśle czasów i procesów w języku angielskim.
Kolejnym powodem jest dobra pamięć. Czy zauważyłeś, że większość symulatorów pamięci zajmuje się liczbami? Faktem jest, że liczby to najlepszy sposób na rozwijanie pamięci. Właśnie to, czego potrzebujesz, gdy uczysz się wielu słów w obcym języku.
Często w nauczaniu łączy się ze sobą matmę i angielski, aby uzyskać lepszy efekt. Wśród edukatorów języka angielskiego istnieje odrębne podejście zwane Content and Language Integrated Learning. Jest to termin oznaczający nauczanie zintegrowane, w którym uczniowie uczą się przedmiotu w języku obcym. W ten sposób nie tylko uczą się nauk ścisłych, ale także zwiększają zasób słownictwa i umiejętności językowych.
Wielu nauczycieli uważa CLIL za bardziej naturalny sposób nauki języka. Jeśli przedmiot jest wykładany w języku obcym, to istnieje konkretny powód, aby uczyć się obu dziedzin jednocześnie. Ponadto uczniowie są bardziej zmotywowani, ponieważ mogą wyciągnąć maksimum korzyści z lekcji tylko wtedy, gdy dobrze rozumieją język.
Nie trzeba stosować CLIL w całości, można go częściowo wprowadzić do procesu nauczania. Na przykład podczas nauki jakiegoś tematu uczniowie często są proszeni o dodawanie, odejmowanie i liczenie reszty po angielsku. Można też zintegrować inne przedmioty, np. historię, poznając wydarzenia z przeszłości z angielskich źródeł.
CK12. Jest to amerykańska platforma edukacyjna, na której można znaleźć gry do nauki różnych przedmiotów. Szczególnie matematyce poświęconych jest 12 z nich. To interaktywny sposób na naukę matematyki i angielskiego w tym samym czasie. I nie jest to tak nudne jak zapamiętywanie słowników czy tabliczki mnożenia. Gry na CK12 są tak różnorodne, że znajdziesz je w szkole odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.
BuzzMath. Jest to płatna gra, w której fabuła wymaga od użytkownika pomocy jednemu wynalazcy w uratowaniu fikcyjnego kraju. Istnieją również darmowe poziomy, ale za pełny dostęp trzeba zapłacić od 20 dolarów miesięcznie. Gra ma charakter opowieści, więc uczeń podczas swojej rozgrywki napotka wiele słów z zakresu słownictwa potocznego. BuzzMath jest również przystosowany dla trzech kategorii uczniów, od bardzo małych do 16-latków.
RocketMath. Ta gra prosi uczniów o rozwiązywanie problemów matematycznych w celu zbudowania własnej rakiety, aby wysłać ją w kosmos. Jest dobry do nauki terminów matematycznych po angielsku, ale nie tak interaktywny, jak poprzednie dwa zasoby.
Mathema. Ta szkoła matematyki online działa obecnie na rynku ukraińskim i polskim, ale ma nauczycieli, którzy uczą programu szkolnego w języku angielskim. Praca z korepetytorem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę matematyki po angielsku.
Dla głębszego zanurzenia się w matematykę w języku angielskim istnieją podręczniki.
Książki z serii English For Mathematics dobrze nadają się dla młodszych uczniów. Starsi uczniowie mogą zainteresować się wykładami i blogami o charakterze naukowym na YouTube. Na przykład kanały Science Channel czy Discovery, gdzie matematyka również jest często spotykana.
Aktualne zapisanie do szkół języka angielskiego na wrzesień
Komentarze
Dodaj komentarz
Potwierdź swoją opinię
Wybierz serwis społecznościowy dla natychmiastowej publikacji recenzji na stronie Enguide
Potwierdź swój głos
Wybierz jedną z sieci społecznościowych do głosowania na stronie Enguide
Podtwierdź swoje konto
Prosimy przejść do poczty w celu podtwierdzenia konta
Witaj, nieznajomy :)
Za tobą wykryto podejrzane działania, możliwość głosowania jest zablokowana 5 dni.