Hurt 1291

Angielski dla turystów: 40 przydatnych zwrotów

Angielski dla turystów: 40 przydatnych zwrotów

Podróż służbowa lub dla przyjemności to zawsze dobra okazja, aby poćwiczyć swój angielski. Ale co z tymi, którzy w ogóle nie znają lub znają język międzynarodowy w stopniu niewystarczającym? Będziesz zaskoczony, ale na świecie jest wielu ludzi, dla których angielski jest językiem ojczystym. 

 • W artykule zebraliśmy dla Ciebie niezbędne i przydatne zwroty, które przydadzą Ci się jako turysta. Z ich pomocą łatwo znajdziesz wspólny język z obcokrajowcami. 

  Przydatne zwroty angielskie dla podróżników 

  Pozdrowienia. 

  Tutaj zaczynasz rozmowę. I choć te zwroty wydają się dość proste i łatwe, to jednak grzeczny turysta nie może się bez nich obejść. 

  Hi – Witaj - inna wersja powitania, ale bardziej nieformalna. Dzięki niemu możesz rozpocząć rozmowę z nieznajomym w samolocie, w sklepie, aptece czy na ulicy. 

  Hello – Witam - dla tych, którzy nie chcą ciągle patrzeć na zegarek przed powitaniem kogoś. Może być używany w sytuacjach nieznanych i formalnych. 

  Good morning – Dzień dobry to standardowe powitanie w godzinach porannych (do 12:00). Nadaje się do powitania nieznanych lub autorytatywnych osób - policji, lekarzy, pracowników lotniska lub dworca kolejowego. 

  Good afternoon – Dzień dobry to oficjalne wyrażenie używane od 12 do 17 godzin. 

  Good evening – Dobry wieczór - na oficjalne powitanie między 17:00 a 22:00. 

  Radzimy również zwrócić uwagę na wybór intensywnych kursów języka angielskiego w Warszawie

  Na lotnisku. 

  Pierwszy kontakt w języku międzynarodowym będzie miał miejsce na lotnisku. Poniższe wyrażenia ułatwią rejestrację i inne powiązane procedury. 

  I would like... - Chciałbym... - tradycyjna konstrukcja, gdy grzecznie chcesz o coś poprosić. Na przykład herbata  – «I would like some tea».

  Where is the restroom? – Gdzie jest pokój wypoczynkowy/toaleta? 

  What time is my flight? – O której godzinie jest mój lot? - i choć lotniska mają pokaźną liczbę internetowych tablic wyników i wszystkie loty ogłaszają do mikrofonu, to takie pytanie sprawi, że nie spóźnisz się na swój. 

  What airline am I flying? – Którą linią lotniczą latam? – Pomaga ustalić, która linia lotnicza jest właścicielem samolotu. 

  Where is my gate? – Gdzie jest moje wyjście do samolotu? - Bramka jest punktem wejścia na pokład samolotu. W tym momencie zaleca się poczekać na rozpoczęcie lądowania. 

  Zdecydowałeś się podnieść swój poziom angielskiego? Przygotowaliśmy dla Ciebie wybór kursów języka angielskiego online.

  W samolocie.

  Więc to zrobiłeś. Lotnisko jest za tobą, zająłeś miejsce w samolocie. Poniższe zwroty sprawią, że Twój pobyt na pokładzie samolotu będzie komfortowy. 

  Where is this seat? – Gdzie znajduje się to miejsce? – Podczas odprawy na lot każdemu pasażerowi przydzielane jest określone miejsce. Za pomocą podobnej konstrukcji leksykalnej możesz go łatwo znaleźć. 

  Could I change seats with you? – Możemy zamienić się z tobą miejscami? – użyj, jeśli chcesz zmienić swoje miejsce. 

  Are meals included? – Czy jedzenie jest wliczone w cenę? – Nie wszystkie linie lotnicze zapewniają bezpłatne posiłki podczas lotu. 

  May I have something to eat/drink? – Czy mogę dostać coś do jedzenia/napojów? - Jeśli jedzenie nie zostanie zapewnione podczas lotu, to przy pomocy tego pytania i niewielkiej kwoty pieniędzy nie będziesz głodny. 

  What time is it? – Która jest teraz godzina? - Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci zorientować się w czasie, jeśli przekroczysz kilka stref czasowych. 

  W urzędzie celnym. 

  Odprawa celna to kolejny stresujący moment w podróży. To tutaj musisz wyjaśnić powód przybycia do tego kraju i odpowiedzieć na pytania, które może zadać funkcjonariusz przed stemplowaniem paszportu. 

  I have a connecting flight – Mam lot łączony — jeśli miejsce, do którego przyleciałeś, nie jest miejscem docelowym, możesz użyć tego wyrażenia. 

  I am traveling for leisure – Przyszedłem odpocząć. 

  I am on a business trip – Przyjechałem do pracy. 

  This is my transit visa – To jest wiza tranzytowa. 

  I only have items for personal use –Mam tylko rzeczy do użytku osobistego. 

  Przyjazd do miejsca docelowego. 

  Więc droga się skończyła. Jesteś na miejscu. Teraz zaczyna się zabawa. Jeśli jesteś w tym miejscu po raz pierwszy, obejście się bez poniższych zwrotów będzie dość trudne. 

  Do you have a map? – Czy masz mapę? – W punktach informacji turystycznej można otrzymać bezpłatną mapę miasta. Wystarczy zapytać. 

  Where is the currency exchange? – Gdzie znajduje się kantor wymiany walut? 

  Where is the bus station? - Gdzie jest przystanek autobusowy? - Często autobus jest jednym z najbardziej budżetowych środków transportu. 

  Do you know where this hotel is? – Czy wiesz, gdzie jest ten hotel? - Jeśli się zgubisz, ten projekt pomoże Ci znaleźć drogę do hotelu. 

  I don’t speak English very well. – Nie mówię zbyt dobrze po angielsku. 

  Jeśli zdecydujesz się uczyć angielskiego, radzimy zwrócić uwagę na ranking szkół języka angielskiego

  W hotelu. 

  Jeśli zdecydujesz się zamieszkać w nowym kraju bez przyjaciół i krewnych, poniższe zwroty z pewnością się przydadzą. 

  Is there free breakfast? – Czy śniadanie jest wliczone w cenę? 

  How many beds are in the room? – Ile jest łóżek w pokoju? 

  How do I access the Internet? – Jak mogę uzyskać dostęp do Internetu? – Trudno wyobrazić sobie nowoczesny hotel bez dostępu do sieci World Wide Web. W niektórych może być za darmo, w innych trzeba zapłacić. 

  My room needs towels. – Potrzebuję ręczników w moim pokoju. W większości przypadków nie trzeba przypominać. Aby jednak uniknąć kłopotliwych sytuacji, lepiej mieć tę frazę w swoim arsenale. 

  My room is messy, and I would like it cleaned. – Mój pokój jest brudny i chciałbym go posprzątać. 

  W mieście. 

  Odkrywasz nowe miasto? Zapamiętaj kilka poniższych zwrotów, które sprawią, że proces będzie przyjemniejszy i wygodniejszy. 

  How far is it to _____? – Jak daleko jest do _____? - Dzięki temu pytaniu zrozumiesz, czy możesz dojść do wybranego punktu, czy też musisz skorzystać z transportu. 

  Where can I find a grocery store? – Gdzie mogę znaleźć sklep spożywczy? - Przydatne, jeśli nie chcesz jeść w restauracjach. 

  Where is the hospital? – Gdzie znajduje się szpital? 

  What is this stop? – Co to za przystanek? 

  Take me to this address, please. – Proszę zawieź mnie pod ten adres. – Jeśli zdecydujesz się skorzystać z taksówki lub Ubera, użyj tego zwrotu, aby wyjaśnić kierowcy, gdzie musisz się dostać. 

  W restauracji. 

  Po męczącym dniu i zwiedzaniu miasta miło jest odpocząć w restauracji lub kawiarni. Poniższe wyrażenia przydadzą Ci się w nawiązaniu kontaktu z kelnerem. 

  Do you have any free tables? – Masz wolne stoliki? 

  I’d like a smoking / non-smoking area. – Potrzebuję pokoju dla palących/niepalących. 

  May I see a menu? – Czy mogę zobaczyć menu? 

  I would like to order ____. – Chciałbym zamówić _____. 

  May I have a bill, please? – Czy mogę poprosić o rachunek. 

  Lista zwrotów przydatnych w podróżowaniu za granicę jest nieskończona. Jeśli do wyjazdu zostało już tylko kilka dni, a nie wiesz, jak wymawia się frazy z naszej listy, możesz skopiować je do Tłumacza Google i usłyszeć poprawną wymowę.

  Jeśli obawiasz się, że zaproponowane przez nas zwroty nie wystarczą, to kup rozmówki. I, co najważniejsze, nie bój się! Nie bój się popełniać błędów. Większość obcokrajowców to uprzejmi i mili ludzie, którzy postarają się ci pomóc. Ćwicząc codziennie język angielski za granicą, przekonasz się, że pod koniec wyjazdu poczujesz się dużo pewniej. 

  Have a good trip! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz