Hurt 1476

Angielska wymowa: 10 kroków do perfekcji

Angielska wymowa: 10 kroków do perfekcji

Perfekcyjna brytyjska wymowa to marzenie i ból wszystkich uczących się angielskiego. Opowiadamy i pokazujemy, jak bezboleśnie i bez tytanicznego wysiłku zamienić marzenie w rzeczywistość. 

 • Główne błędy 

  Istnieje wiele nieprzewidywalnych, niezrozumiałych zasad wymowy w języku angielskim. Być może od kołyski marzyłeś o poprawnej wymowie języka angielskiego, ale osiągnięcie tego ideału nie jest takie proste. Dzieje się tak, ponieważ w tym celu musisz zanurzyć się nie tylko w angielską fonetykę, ale także w anatomię. Będziesz zaskoczony, które narządy biorą udział w tworzeniu dźwięków naszej mowy. A o niektórych z nich możesz nawet nie wiedzieć.

  Angielskie dźwięki są tworzone inaczej. Wykorzystywane są bardzo różne części aparatu mowy, więc poprawna wymowa angielska powstaje dzięki temu, że uczysz się używać innych części aparatu mowy do tworzenia angielskich dźwięków, w przeciwieństwie do języka polskiego

  Bardzo często popełniamy poważny błąd: nie próbujemy zrozumieć, jak wymawia się słowa lub dźwięki w języku angielskim, ale zamieniamy angielskie dźwięki na polskie. Słyszałeś kiedyś, jak wymawia się „the” jak „ze”? Każdy, kto odtwarza dźwięki w ten sposób, w ogóle nie myśli o tym, jak nauczyć się angielskiej wymowy. Problem polega na tym, że nauka angielskiej wymowy to długi i skomplikowany proces. Wiele zależy od osobistych zainteresowań i motywacji. Aby uzyskać idealną wymowę angielskich słów - program minimalny: musisz codziennie ćwiczyć. 

  Kwestia samostanowienia

  Zanim załadujesz się codzienną praktyką wymowy, powinieneś jeszcze zdecydować. która wersja angielskiej wymowy jest granicą Twoich marzeń. Klasykiem gatunku jest brytyjski angielski, ale jest też amerykański, kanadyjski, australijski, a nawet szkocki. Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie, zależy od celu, w jakim uczysz się języka. Zasady wymowy w każdym z wariantów języka angielskiego są różne. Jako główny cel naszych wysiłków wybraliśmy opcję brytyjską.

  Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwinąć angielską wymowę. Nazwaliśmy je „10 kroków do doskonałości”. 

  Osiąganie perfekcji 

  Krok 1. Poczuj różnicę 

  Czy wiesz, co to jest guzek pęcherzykowy? Jest to mały guzek, tuż za górnymi zębami. Poczuj to językiem, spróbuj wymówić dźwięki „n, t, d, l”, dotykając tego guzka czubkiem języka. Teraz wymów dźwięki języka polskiego [n], [t], [d], [l], dotykając czubkiem języka zębów. Poczuj różnicę? Wyobraź sobie, jak czują się obcokrajowcy, gdy wymawiasz angielskie dźwięki bez udziału guzka zębodołowego w tym procesie. 

   

  Krok 2: Ugryź się w język 

  Spójrz na siebie w lustrze, wystaw czubek języka i delikatnie go ugryź. Teraz spróbuj wymówić dźwięki [ð] i [θ]. Różnią się tylko tym, że jeden jest dźwięczny, a drugi głuchy (zawsze pisany jako „th”). 

  Krok 3: Oddychaj przez nos

  Pamiętaj o zasadzie: w języku angielskim słowo może kończyć się na "ing" [iŋ] z nosowym [ŋ]. Zapomnij o dźwięku [g] w tym zakończeniu. Przyciśnij tylną część języka do podniebienia i wydychaj powietrze przez nos, wymawiając nosowo [ŋ]. Poćwicz słowo „something”, przydatne są wszelkie ćwiczenia wymowy słów w języku angielskim. 

  Krok 4. Otwórz szerzej usta 

  Angielski dźwięk [æ] wymawia się, gdy litera „a” jest zapisana między dwiema spółgłoskami. I to wcale nie jest polskie brzmienie [a]. Aby wymówić [æ], musisz bardzo szeroko otworzyć usta. Poćwicz wypowiadanie frazy «In fact, the Titanic sank in the Atlantic».

  Krok 5: Ryknij po angielsku 

  Aby poprawnie wymówić angielski dźwięk [r], musisz ponownie pamiętać o guzku zębodołowym. Kiedy wymawiamy dźwięk polski, dotykamy językiem tego guzka. Aby wymówić ten dźwięk jak prawdziwy Brytyjczyk, spróbuj dotknąć czubkiem języka środka podniebienia. My pociąg: «Every Friday at three we rush to the bakery for fresh rye bread for breakfast»

  Krok 6: Zagryź wargę 

  Jest to konieczne, aby wymówić angielski dźwięk [v], gryzienie oczywiście następuje po dolnej wardze. Sprawdź się w lustrze i poćwicz poprawną wymowę słów „vase” (waza), „vet” (wiatr). 

  Krok 7: Oddychaj swobodnie 

  Angielski dźwięk [h] wymawia się bardzo łatwo, jakbyś oddychał piórkiem lub lustrem. Pamiętaj, aby być lekkim, mówiąc «How happy Harry was having seen Henry’s house!». Bardzo trudno jest opracować pełnoprawny program do wymowy angielskich słów: jest zbyt wiele zasad, nie mniej wyjątków. Ale możesz trenować codziennie. 

  Krok 8. Mów z oddechem

  Spółgłoski angielskie [p, b, t, d, k, g] należy wymawiać wolno, z aspiracją. Wydychaj jak najwięcej powietrza, wydając te dźwięki. Aby sprawdzić, czy wydychasz wystarczającą ilość powietrza, musisz przyłożyć dłoń do ust i poczuć dmuchany strumień. nie czujesz? Poćwicz zdanie: «Paul and Peter are putting on a party in their apartment».

  Krok 9: Naucz się transkrypcji 

  Nie ma nic bardziej idiosynkratycznego niż zasady czytania w języku angielskim. Nawet specjaliści od spraw językowych muszą sprawdzać wymowę niektórych słów w słowniku, co możemy powiedzieć o zwykłych śmiertelnikach, którzy nie mówią po angielsku? 

  Krok 10. Pamiętaj o zasadach silent letters

  Istnieje wiele przykładów słów w języku angielskim, w których niektóre litery nie są wymawiane. Zapamiętanie wszystkich zasad jest prawie niemożliwe, zwłaszcza dla początkujących. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą wskazać właściwy kierunek: 

  • Po pierwsze, ćwicz. Im częściej spotykasz słowa z niewymawialnymi literami, tym lepiej pamiętasz przykłady takich słów. Przeczytaj więcej, wymów i zapisz te słowa - szybko zapamiętasz te najczęstsze.
  • Po drugie, wykopaliska etymologiczne. To prawda, że metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich. Ale jeśli jesteś fanem tego rodzaju rozrywki, zauważalnie poprawi to Twoje postępy w inscenizacji angielskiej wymowy. Ponadto dowiesz się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Na przykład w angielskim słowie „wyspa” - „island” występuje niewymawialne „s”. Nauczyciele języka angielskiego na twoje pytanie „dlaczego niewymawialne?” Prawdopodobnie odpowiedź będzie brzmiała „ponieważ”. Ale jeśli masz szczęście z nauczycielem, usłyszysz bardziej rozsądną odpowiedź: do XV wieku. było tylko angielskie słowo aeland, które wymawiano [ˈaɪlənd]. Następnie język angielski zapożyczył wiele słów z francuskiego, w tym pisownię słowa „wyspa”, która teraz stała się podobna do francuskiej „wyspy” (wyspy). Ale wymowa jest zachowana. 

  Ciche litery bardzo często pomagają odróżnić jedno słowo od drugiego. Na przykład ciche litery na końcu słów wpływają na długość samogłoski w poprzedniej sylabie. A na podstawie długości dźwięku samogłoski możemy określić znaczenie słowa. Zgoda na to sin (popełnienie grzechu) i sihg (znak) to zupełnie różne rzeczy. Chociaż mogą też pełnić rolę synonimów kontekstowych - zależy to od tego, jaką umowę podpiszesz :) 

  Zasady niezwiązane z wymową silent letters 

  Dobra wymowa pomoże wywrzeć na Tobie dobre wrażenie, stworzyć pozytywny obraz w wyobraźni Twojego anglojęzycznego rozmówcy. Tak, ciekawy akcent może być Twoją atrakcją, ale w dzisiejszych czasach zbyt często spotyka się ludzi z najbardziej niesamowitym akcentem i nie tak często, jak byś chciał, z doskonałą brytyjską wymową. Ty wybierasz. 

  Ciekawe tutoriale: 

  • «English Pronunciation in Use»
  • «Tree or Three? An Elementary Pronunciation Course» by Ann Baker 
  • «Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course» by Ann Baker 
  • «Elements of Pronunciation»
  • «New Headway Pronunciation Course» 

  Ucz się na pamięć i recytuj angielską poezję: 

   Poziom  Poezja 
   Elementary (A1) 
   Pre-Intermediate (A2) 
   Intermediate (B1)
   Upper-Intermediate (B2) 
   Advanced (C1) 

  Wiersze pomagają nie tylko zapamiętać słowa, ale także ćwiczą wymowę, zwłaszcza jeśli próbujesz recytować je publiczności i ekspresyjnie. Rytm poezji sprawia, że ​​słowa wymawiasz wyraźnie i poprawnie. Ponadto jest to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Wiersze, słuchanie materiałów audio, oglądanie brytyjskich filmów w ich oryginalnej wersji językowej pomoże urozmaicić zajęcia i odwrócić uwagę od zapamiętywania zasad. Większość słów i zasady ich wymowy możesz zapamiętać w procesie komunikacji na żywo. Zwróć uwagę na punkt wymowy - warto. 

  Popraw swoją wymowę z przyjemnością! 

 • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

  Komentarze


   Dodaj komentarz