KursyMapaRankingOpinieOnlineMagazyn
Heart 6.01 1309

Uczymy się języka angielskiego metodą skojarzeń

Im więcej znasz angielskich słów, tym swobodniej czujesz się w rozmowie z innymi ludźmi, nie odczuwasz braku słów, nie uciekasz się do gestów. Dlatego bez względu na to, jaki poziom osiągniesz, musisz stale uzupełniać swoje słownictwo. I możesz uczyć się słów bez zapamiętywania, łatwo iz zainteresowaniem, stosując metodę skojarzeń. 

Im więcej znasz angielskich słów, tym swobodniej czujesz się w rozmowie z innymi ludźmi, nie odczuwasz braku słów, nie uciekasz się do gestów. Dlatego bez względu na to, jaki poziom osiągniesz, musisz stale uzupełniać swoje słownictwo. I możesz uczyć się słów bez zapamiętywania, łatwo iz zainteresowaniem, stosując metodę skojarzeń. 

Sama metoda jest znana od dawna, wcale nie chcemy się chwalić odkryciem Ameryki :) Swoją drogą to Amerykanie, czyli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, badali tę metodę. Próbowali opracować najskuteczniejszy sposób zapamiętywania słów. 

Jeśli zdecydujesz się uczyć angielskiego online, zalecamy zapoznanie się z aktualną ofertą szkół języka angielskiego online

Grupa uczniów, którzy zapamiętywali słowa szczególnie brutalną metodą zapamiętywania, pamiętała znacznie mniej słów niż ci, którzy zapamiętywali słowa za pomocą skojarzeń (legenda głosi, że po eksperymencie wyglądali lepiej). 

Skojarzenia mogą być różne, więc sposoby zapamiętywania słów będą się od siebie różnić. 

Metoda skojarzeń fonetycznych 

Albo metoda skojarzeń dźwiękowych. Tego używali w Stanford. uczniów poproszono o zapamiętanie słów, wybierając spółgłoski ze swojego języka ojczystego, nawet jeśli nie miały one tego samego znaczenia.

Jak możesz wykorzystać metodę skojarzeń fonetycznych podczas nauki języka angielskiego? To bardzo proste - wybierz słowa. Skojarzenia mogą być najbardziej niezwykłe (żeby nie powiedzieć "psychodeliczne").

Nawiasem mówiąc, warto zauważyć, że skojarzenia fonetyczne (konsonanse) muszą być poparte skojarzeniami znaczeniowymi. Jeśli na przykład chcesz zapamiętać słowo „kidney” („nerka”) za pomocą spółgłoski „kidding” („żart”), będzie to trudniejsze, jeśli nie dodasz skojarzenia leksykalnego. Jeśli pokonasz sytuację i stworzysz dla siebie całe stowarzyszenie performance (z propozycją sprzedaży nerki i odpowiedzią „Chyba żartujesz?”), będzie to znacznie łatwiejsze do zapamiętania. 

Metoda odrodzenia 

Pomyśl o Brad Pitt w Troi - najbardziej ekstrawaganckiej produkcji Achillesa Hollywood - tak zostanie zapamiętane słowo "heel" - "pięta" :) 

Jeśli chcesz zapamiętać słowo „lungs” („płuca”) – pomyśl o pięknym salonie, w którym możesz oddychać pełnymi płucami. Tak, słowo „lounge” (salon) nie jest do końca zgodne ze słowem „lungs”, ale mimo to trochę je przypomina. 

Metoda współczucia

Trochę wspólnego z metodą ożywienia. Aby lepiej zapamiętać słowo, spróbuj połączyć kilka zmysłów jednocześnie z procesem zapamiętywania. Na przykład, jeśli chcesz zapamiętać słowo „boss” – półka, wybrzuszenie, możesz skojarzyć je z „szefem”, „szefem” lub „wielkim strzałem” lub wyobraź sobie, że biegniesz boso po ścieżce i nadepniesz na półka. Zapamiętaj lekkie odczucia bólu - to pomoże ci utrwalić to słowo w umyśle. 

Metoda skojarzeń autobiograficznych 

Czy kiedykolwiek wpadłeś do kałuży? Pamiętasz kilka plam? Teraz łatwiej zapamiętasz słowo „puddle” - „kałuża”, „brud”. Czy w twoim otoczeniu jest osoba o miodowym głosie? Nazwij to "honey" - dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać słowo "miód". Jeśli pamiętasz przypadek z życia podczas zapamiętywania słów, będziesz w stanie zapamiętać słowa na długo i pewnie odzyskać je z zakamarków pamięci, jeśli to konieczne. 

Nauka języka angielskiego przez skojarzenia jest fascynującym zajęciem, zwłaszcza że można łączyć różne metody. 

Życzymy samych miłych skojarzeń z procesem nauki języka angielskiego :)