Kochasz historie? Opowiemy trochę o tym, jak powstały najsłynniejsze kolędy w języku angielskim. Razem z nami możesz również posłuchać tych piosenek i spróbować zaśpiewać.
Kolędy w języku angielskim
Niektóre z tych pieśni wykonywane są przy akompaniamencie organów, co jest prawdziwie majestatycznym widowiskiem i rozkoszą dla ucha. Prace te zawierają w sobie tajemniczego ducha Bożego Narodzenia.
Joy To The World
Ta piosenka jest jedną z najbardziej znanych kolęd. Został napisany przez Isaaca Wattsa w 1791 roku. Urodził się w rodzinie diakona i nigdy nie był zbyt entuzjastycznie nastawiony do hymnów śpiewanych w kościele w tamtych czasach. Co więcej, prawie nigdy nie udawało mu się zachować swojej opinii dla siebie: miał zwyczaj otwartej krytyki hymnów kościelnych. Jeden z diakonów powiedział mu kiedyś: „Więc napisz coś lepszego!” Izaaka nie trzeba było dwa razy prosić – jeszcze tego samego wieczoru przyniósł on swoją wersję hymnu na wieczorne nabożeństwo (na szczęście jego ojciec był pasterzem w tej parafii). Hymn został wykonany, publiczność była zachwycona, od tego czasu młody Izaak od prawie 4 lat w każdą niedzielę przynosi nowy hymn.
Santa Claus Is Coming to Town
Świąteczny hit w USA. Ta piosenka, napisana w 15 minut w wagonie metra, zabrzmiała w najsłynniejszych filmach i kreskówkach, podbiła serca milionów słuchaczy. Po jego wydaniu dziennie sprzedawano ponad 25 tysięcy zestawów nut. Autorem piosenek jest Haven Gillespie, który napisał tekst na prośbę swojego wydawcy. Poeta właśnie pochował brata i nie miał nastroju do komponowania wesołych kolęd. Ale, o dziwo, zrobił coś niesamowitego - napisał piosenkę w kwadrans po wyjściu z biura wydawcy, a dziś zajmuje czwarte miejsce we wszystkich amerykańskich listach przebojów pod względem liczby odtworzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia. Muzyka autorstwa Freda Cootsa.
In the Bleak Midwinter
Czołowi chórmistrzowie świata niemal jednogłośnie uznają tę kolędę za jeden z najlepszych hymnów chóralnych. Autorką utworu jest poetka Kristina Rosseti. Wiersz zyskał szczególną popularność wśród żołnierzy I wojny światowej, którzy często cytowali jego wersety.
Once in Royal David’s City
Kolęda napisana do słów Cecile Francis Alexandra w 1848 roku. Od 1919 roku hymn jest śpiewany przez King's College Cambridge Choir i tym samym zyskał ogromną popularność.
Silent Night
Autorem tekstu tej piosenki był ksiądz Josef Mohr. Pisał wiersze w 1816 roku, a dwa lata później postanowił znaleźć osobę, która napisałaby muzykę. 24 grudnia 1818 roku przyszedł w Wigilię do Franza Grubera i poprosił go o napisanie muzyki na a cappella i gitarę. Dlaczego wybrał ten instrument, wciąż pozostaje domysłem. Niektórzy badacze uważają, że organy w kościele More'a zostały uszkodzone, inni, że gitara była jego ulubionym instrumentem muzycznym.
Piosenki świąteczne i noworoczne
Sleigh Ride
Pomysł napisania piosenki o kuligu w zimowy dzień przyszedł kompozytorowi do głowy w środku upalnego lipca 1946 roku. Chyba w letnie upały problematyczne było myślenie o czymkolwiek innym niż świeżość zimowego powietrza :) Warto zauważyć, że choć piosenka kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, to nie ma w niej ani jednej wzmianki o feriach zimowych, a wzmianka o ciasto dyniowe w tekście jest raczej odniesieniem do Święta Dziękczynienia, a nie do Bożego Narodzenia. A jednak to właśnie ta piosenka znalazła się w pierwszej dziesiątce piosenek emitowanych w USA w okresie świąt Bożego Narodzenia.
The Christmas Song
Być może taka jest tradycja pisania wszystkich kolęd w USA: komponowanie wierszy o feriach zimowych w niewiarygodnym upale. „The Christmas Song” została napisana w lipcu 1945 roku w rekordowym czasie - 45 minut - przez Mela Tormé. Utwór stał się pierwszym wakacyjnym standardem (czyli standardami jazzowymi) w wykonaniu czarnoskórego piosenkarza. Ponadto utwór ten znalazł się w Grammy Hall of Fame i jest uważany za absolutnego lidera pod względem liczby odtworzeń w radiu podczas ferii zimowych.
Away in a Manger
Po raz pierwszy tekst tej pięknej pieśni ukazał się w 1885 roku w Luterańskiej Księdze Niedzielnej, co pozwoliło błędnie uznać za jej autora Marcina Lutra. W rzeczywistości autor tej piosenki jest nieznany.
Walking in the Air
Piosenka „Walking Dead in the Air” została napisana specjalnie na potrzeby kreskówki „The Snowman”, którą brytyjskie dzieci oglądają z godną pozazdroszczenia regularnością co roku w Wigilię Bożego Narodzenia.
White Christmas
„ White Christmas ” to popowa świąteczna piosenka napisana przez Irvinga Berlina. Po raz pierwszy świat usłyszał ją w 1941 roku, od tego czasu wykonywało ją tak wielu znanych śpiewaków, że nie sposób wszystkich wymienić. Wymieńmy tych, których po prostu nie mamy prawa nie wymieniać: Frank Sinatra, Elvis Presley, Andy Williams, Bob Marley, Taylor Swift i wielu innych.
Ucz się angielskiego z piosenką!