KursyMapaRankingOpinieOnlineMagazyn
Heart 28.02 5848

Oto 10 zawodów dla których znajomość języka angielskiego jest przydatna

Oto 10 zawodów dla których znajomość języka angielskiego jest przydatnaZnajomi często się mnie pytają, po co w ogóle uczyć się tego angielskiego jak nie da się spieniężyć tej umiejętności. Zawsze wtedy odpowiadam, że nie ma nic bardziej mylnego! Znajomość języka angielskiego jest jedną z najprzydatniejszych umiejętności w wielu zawodach, w niektórych wręcz konieczną aby móc go wykonywać lub się w nim rozwijać. Prawdopodobnie znacie wszystkie te zawody, lecz może czymś was zaskoczę.  

Zawody w których powinniśmy znać język angielski:

1. Tłumacz – Może nie jest to zbyt zaskakujące, ale tłumacz angielskiego powinien znać język w którym tłumaczy ;) Angielski jest najbardziej powszechnie rozprzestrzenionym językiem świata, zwłaszcza w Europie. Do kogo się zwrócić jak potrzebujemy załatwić coś z organami unijnymi a nie potrafimy nawetsporządzić pisma w odpowiednim języku? Pozostaje nam wtedy tylko i wyłącznie tłumacz. Niektórzy wróżą tłumaczom rychły koniec i zastąpienie ich tłumaczami komputerowymi, lecz patrząc na poziom tłumaczeń maszynowych, wydaje mi się, że jeszcze trochę pożyjemy.

2. Kelner – Niektórych może zaskoczyć kelner. W końcu, w Polsce przyjmuje się, że kelner to raczej praca za małe pieniądze gdzie trzeba się ratować napiwkami a tutaj mamy wpis, że przyda nam się w tym zawodzie język angielski. Oczywiście, kelner kelnerowi nierówny i wszystko zależy od miejsca gdzie takowy pracuje. Jeśli jest to miejscowość turystyczna, lub dobra restauracja, może się okazać, że język angielski jest wręcz wymagany aby rozpocząć pracę. No bo jak dogadamy się z turystami z Chin którzy będąchcieli zjeść schabowego lub wypić piwo w naszym lokalu?

3. Portier – Ten zawód już raczej nie budzi wątpliwości. Portierzy pracują wyłącznie w hotelach i muszą znać język obcy aby móc sprawnie obsługiwać zagranicznych gości. A jaki język nada się do tegolepiej, niż angielski? Większość turystów odwiedzających Europę zna angielski i najłatwiej będzie się z nimi porozumieć właśnie w ten sposób. Portier który nie umie obsłużyć klientów hotelu raczej długo nie popracuje na swoim stanowisku.

4. Służby mundurowe – W Polsce każdy przedstawiciel służby mundurowej musi zdać egzamin ze znajomości dodatkowego języka obcego. Nie ma z góry narzuconego języka, może być on dowolny poza językami martwymi (niestety, lingwiści łacińscy muszą się doszkolić z dodatkowego języka) lecz skoro jesteśmy w Unii Europejskiej to wybór nasuwa się raczej sam. Większość służb mundurowych współpracuje z służbami krajów członkowskich UE więc i tak będą musieli się oni nauczyć angielskiego aby móc się dogadać ze swoimi kolegami z innych krajów. No i nie każdy „odbiorca” usług panów/pań w mundurach będzie umiał mówić po polsku a brak znajomości angielskiego może zaostrzyć sprawę.

5. Polityk – Można by powiedzieć, że większość naszych polityków i tak nie umie posługiwać się dobrze językiem angielskim... Co nie znaczy, że nie powinni tego umieć! Jako przedstawiciele „ludu” powinni umieć nas reprezentować na arenie międzynarodowej. Jak bardzo źle to wygląda gdy niemiecki polityk mówi po angielsku a nasz rodzimy polityk nic nie rozumie i korzysta zusług tłumacza? Osobiście uważam, że każdy przyjmujący posadę polityczną powinien znać język angielski chociaż w stopniu średnio zaawansowanym.

6. Naukowiec – Język angielski zdominował środowisko naukowe już w czasach przed II wojną światową a po niej tylko utwierdził swoją dominację w tym obszarze. Każdy naukowiec który chce wybić się na międzynarodową arenę ze swoimi osiągnięciami musi posługiwać się biegle językiem angielskim. Bez tego, raczej nie uda się zdobyć światowej sławy nawet najlepszemu naukowcy w swej dziedzinie.

7. Technik informatyk – Lub po prostu informatyk. Nadal spotykam się z informatykami którzy nie potrafią posługiwać się językiem angielskim, przez co w moim odczuciu wypadają bardzo nieprofesjonalnie. Trzymają się tylko tych programówktóre posiadają wbudowany język ojczysty, albo tych które znają na pamięć. A co z programami które są lepsze, często tańsze i łatwiejsze w obsłudze? Brak znajomości angielskiego stawia nas na przegranej pozycji gdy będziemy próbować zdobyć dobrze płatną posadę informatyka i możemy utknąć w pracy gdzie zawód informatyka jest raczej z konieczności a nie z potrzeby –a wtedy nasze zarobki są adekwatne.

8. Dziennikarz – Dziennikarz jako tako nie potrzebuje znajomości języka angielskiego, ale na pewno jest on dla niego przydatny. W końcu, Polska to nie jest miejsce które wszyscy omijają a samoloty nigdy nie lądują i czasem zdarzy się, że ktoś ważny lub sławny przyjedzie nas odwiedzić z innego kraju. Kto wtedy przeprowadzi z nim wywiad, dziennikarz któr yumie mówić po angielsku czy taki który nie potrafi? A kto w tym wypadku dostanie lepsze zarobki? Myślę, że odpowiedź można wywnioskować samemu :)

9. Marketingowiec – Zawód specjalizujący się w naukowym podejściu do marketingu. Czyli ogólnie rzecz mówiąc, analizą rynku, zarządzaniem marką, zarządzaniem PR, oraz usługami reklamowymi. To duże uproszczenie ale daje pewny obraz. Taka osoba musi znać język angielski aby dobrze wykonywać swoją pracę, bo inaczej zamiast przynosić zyski będzie generowała straty.

10. Programista – Lub deweloper czy koder. Osoba która bezsprzecznie musi znać angielski a do tego może na tym zarobić naprawdę potężne pieniądze. Większość języków programowania opiera się na angielskim a największe firmy które zatrudniają programistów posługują siępraktycznie tylko tym językiem, nie ważne od miejsca prowadzenia działalności. Programista bez znajomości języka angielskiego to po prostu zmarnowany potencjał, albo ktoś kto ma smykałkę do kodowania ale jeszcze nie nauczył się angielskiego (lecz jest w trakcie!).

Tyle, oto 10 zawodów w których język angielski jest przydatny, albo i wręcz niezbędny aby dobrze wykonywać swoją pracę. A Ty wiesz czy Twoja praca nie byłaby bardziej dochodowa z językiem angielskim? ;)