KursyMapaRankingOpinieOnlineMagazyn
Heart 25.12 1090

Osobliwości nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 5-7 lat

Zapytany przez psychologa lub nauczyciela językoznawstwa, jaki wiek jest najbardziej odpowiedni do nauki języka, zawsze możesz usłyszeć jedną odpowiedź: przedszkole. We wczesnym dzieciństwie wszystkie świadome i podświadome procesy dziecka są aktywowane na głównym zadaniu - nauce języka. Dziecko uczy się swojego języka ojczystego, porównując słowa i frazy z przedmiotami, procesami i wydarzeniami świata. Ale nie zapominaj, że podczas nauki języka ojczystego dzieci są zanurzone w środowisku językowym siedem dni w tygodniu. Jeśli chcesz, aby Twoje małe dziecko uczyło się języka obcego od najmłodszych lat, musisz pamiętać: 

  • Bardzo trudno jest stworzyć takie samo środowisko językowe do nauki języka obcego we wczesnym wieku, jak w przypadku języka ojczystego. W końcu rodzice i krewni mówią między sobą językiem ojczystym 24 godziny na dobę, a język obcy można wprowadzić do codziennego życia dziecka tylko we fragmentach. Oczywiście, jeśli sami rodzice biegle władają tym językiem, mogą uczynić tak zwanymi „dniami języka angielskiego” tradycyjnymi, gdy rozmawiają ze sobą tylko po angielsku.
  • Dziecko ma wrodzoną zdolność do naśladowania. Powtarza po tobie (lub nauczycielu, nauczycielu) słowa i wyrażenia z tym samym akcentem i wymową, co usłyszy. Dlatego im doskonalsza będzie Twoja wymowa, tym lepsze będzie Twoje dziecko. Dla odmiany powinieneś również użyć materiałów wideo i audio.
  • Dla osoby dorosłej miesiąc lub sześć miesięcy nie mają takiego znaczenia jak dla dziecka. W jednej grupie dorosłych studenci i osoby trzymane mogą uczyć się języka od pięciu do dziesięciu lat starszych. Musisz jednak pamiętać, że dziecko w wieku 5 lat i 5,5 inaczej odbiera informacje, inaczej reaguje na otaczający go świat, więc metody nauczania i zasady powinny być inne.
  • W procesie uczenia się konieczne jest rozwijanie różnych rodzajów pamięci dziecka. Pamięć jest wzrokowa, słuchowa, dotykowa i emocjonalna. Dzięki rozwojowi pamięci wzrokowej dziecko zapamiętuje maksymalną ilość informacji, słuchową - dziecko ćwiczy jedną z głównych umiejętności językowych: słuchanie informacji. Dzięki pamięci dotykowej mięśnie dziecka (przede wszystkim uczestniczące w rozmowie) zapamiętują i przekazują sposób wymawiania określonego słowa, jednego lub drugiego dźwięku. Pamięć emocjonalna służy jako narzędzie do zapamiętywania słów i wydarzeń przez długi czas. Jeśli dziecko było zadowolone z czegoś w klasie lub coś go uderzyło, nie wahaj się - na długo to zapamięta. 

Zasady nauki języka angielskiego (dla dzieci w wieku 5-7 lat) 

W procesie nauki angielskiego przez małe dzieci należy pamiętać, że w młodym wieku dzieci są szczególnie wrażliwe na otrzymywanie nowych informacji i wiedzy. Możesz zaszczepić swojemu dziecku miłość do angielskiego lub odwrotnie - aby osiągnąć dokładnie odwrotny rezultat. Aby tego uniknąć, należy wziąć pod uwagę główne zasady w procesie nauczania małego dziecka:
1. Zasada naturalności. Nie zmuszaj dziecka do siedzenia przy biurku i zapamiętywania nowych słów. Pozwól mu zdobyć wiedzę, wykonując czynności i procesy, do których jest przyzwyczajony. Baw się lalkami z dzieckiem, opisując ich ubiór i wygląd, usiądź do stołu przy stole i nazwij przedmioty stołowe po angielsku, stwórz naturalne środowisko do nauki dla swojego młodego językoznawcy.
2. Zasada widoczności. Dziecko uczy się języka i go nie uczy. Porównuje nowe słowa i pojęcia z działaniami i procesami wizualnymi. Pokaż dziecku wszystko, co mówisz, wszystko, co mówisz. Wielu korepetytorów łączy ćwiczenia fizyczne lub aktywne gry z nauką nowych słów - podczas zabawy, chodzenia, ładowania dziecko powtarza nazwy czynności, które wykonuje.
3. Zasada zintegrowanego rozwoju umiejętności językowych. W procesie nauki języka nie skupiaj się wyłącznie na mowie potocznej. Pozwól dziecku nauczyć się odbierać informacje ze słuchu, spróbuj pisać pojedyncze litery. Nawet jeśli nadal nie umie czytać ani pisać, pomagasz rozwinąć rękę, rozwinąć umiejętności motoryczne, co również wpływa na rozwój centrów językowych.
4. Zasada działalności twórczej. Używaj kreatywnych zadań, wejdź w proces uczenia się języka sztuki, aplikacji, modelowania. Dziecko, rysunek, potrafi nazywać kolory, opisywać to, co malował, doświadczać pozytywnych emocji i długo pamiętać niektóre słowa lub frazy.
5. Zasada systematyczności. Zajęcia powinny być systematyczne. Lepiej będzie, jeśli odbędą się w te same dni, w tym samym czasie, tak aby dziecko rozwijało pewien reżim. Ponadto dobrze jest, jeśli elementy tradycyjnych gier i rytuałów są używane w klasach. Na przykład przed rozpoczęciem lekcji musisz przywitać się z nauczycielem, wymówić frazę i wykonać określony gest. Dzieci dobrze pamiętają piosenki i rymowanki, jeśli są one systematycznie powtarzane na każdej lekcji, stymuluje to dzieci i pomaga stworzyć atmosferę sukcesu i pewności siebie w ich wiedzy. 

Czy powinienem obciążać dziecko dodatkowym nauczaniem we wczesnym wieku?

Większość nauczycieli, lingwistów i psychologów skłania się ku pozytywnej odpowiedzi na to pytanie. Warto współpracować z dzieckiem w młodym wieku. Dziecko w ogóle nie będzie postrzegało uczenia się jako dodatkowego obciążenia, jeśli poprawnie ustrukturyzujesz proces uczenia się. Zdobywanie nowych informacji dla dziecka jest tym samym naturalnym procesem, co jedzenie i oddychanie. Zainteresowanie poznawaniem świata w wieku 5-7 lat jest ogromne. Najważniejsze - nie obciążaj go niepotrzebnymi informacjami, wykonuj czynności i ćwiczenia, które dziecko postrzega jako grę.

Wkrótce będziesz w stanie docenić zalety nauki angielskiego w wieku przedszkolnym:

  • poszerzanie horyzontów dziecka - dziecko poznaje nowych ludzi (wychowawcę, inne dzieci - jeśli zajęcia grupowe), wykonuje dla niego nowe zadania, tworzy coś, otrzymuje informacje
  • rozwój umiejętności motorycznych, ośrodków językowych - nauczyciele aktywnie korzystają z gier i kreatywnych zadań w klasie, które wymagają uwagi i koncentracji dziecka
  • wzrost emocjonalny dziecka - dziecko uczy się postrzegać różne emocje: radość i rozczarowanie (jeśli coś się nie udało), niecierpliwość, zachwyt, zaskoczenie i wiele więcej
  • trening pamięci, wyobraźni, w starszym wieku - wytrwałość, umiejętność skupienia się na zadaniu

Dzięki tym nowym cechom, które pomogą Twojemu dziecku w rozwoju, dziecko będzie mogło nie tylko nauczyć się języka obcego przynajmniej na poziomie podstawowym, ale także poprawić wyniki w szkole.