KursyMapaRankingOpinieOnlineMagazyn
Hurt 16.12 1170

Jak nauczyć się myśleć po angielsku?

W tym artykule porozmawiamy o tym, czy obcokrajowiec może zacząć myśleć po angielsku i jak samodzielnie nauczyć się myśleć po angielsku. 

Myślenie po angielsku oznacza nauczenie się języka tak dobrze, że możesz go używać bez myślenia. To marzenie każdego, kto uczy się języka obcego. Chociaż po co marzyć - powinien to być tylko cel. Różnicy nie trzeba tłumaczyć, prawda? W końcu marzenie jest czymś ulotnym, a cel całkiem namacalny i osiągalny. A żeby to przybliżyć, zastanówmy się, jak jak najszybciej zacząć myśleć po angielsku. 

Czy obcokrajowiec może zacząć myśleć po angielsku? 

Czym różni się native speaker od obcokrajowca posługującego się innym językiem? Słownictwo? Często native speakerzy radzą sobie z niewielkim zestawem codziennych zwrotów i wyrażeń. Znajomość gramatyki? Zdziwisz się, jak bardzo zasady są lekceważone w mowie potocznej, zwłaszcza w slangu. Szybkość mowy? Nie chodzi o samą szybkość, ale o „płynność” – czyli brak konieczności zastanawiania się nad doborem słowa, jego trafnością i tłumaczeniem. Mówiąc najprościej, native speakerzy myślą po angielsku. Ich postrzeganie świata jest domyślnie „anglojęzyczne”.

A co z tymi, którzy dorastali w innym środowisku językowym? Przecież nie da się zmienić tła i historii życia, a kto chce zrezygnować z własnej przeszłości. Nie martw się, nie musisz zmieniać otoczenia ani sposobu myślenia, aby zacząć myśleć po angielsku. Wręcz przeciwnie: wraz z nabyciem tej umiejętności Twoje możliwości wzrosną, a horyzonty znacznie się poszerzą. Ponadto będą inne przydatne i przyjemne zmiany: 

1. Szybkość komunikacji wzrośnie. Rozmawiając z innymi studentami, a nawet native speakerami, natychmiast zareagujesz na ich uwagi, bez przerwy koniecznej do mentalnego tłumaczenia z rosyjskiego na angielski. Dialogi staną się żywsze, bardziej emocjonalne i znaczące. 

2. Pewność siebie wzrośnie. Nie będziesz już wątpił w poprawność swoich słów, ponieważ ich nieskazitelność nie będzie Ci tak bardzo przeszkadzać. Miejsce podejrzliwości zajmie namiętność i zapał do rozmowy. 

3. Nauka będzie postępować. I to nie tylko nauka - nowa umiejętność stanie się swoistym awansem intelektualnym. W końcu umiejętność myślenia po angielsku jest oznaką doskonałej znajomości języka. A każdy nowy język sprawia, że ​​twoje myślenie z wyobraźnią staje się jaśniejsze, samodyscyplina - bardziej rygorystyczna, a pamięć - bardziej niezawodna. 

Jak nauczyć się samodzielnie myśleć po angielsku? 

Proces nauki języków obcych jest dogłębnie analizowany, wszechstronnie systematyzowany i racjonalizowany. Dlatego ucząc się angielskiego podążasz właściwą i sprawdzoną ścieżką, krok po kroku, z poziomu na poziom. Możesz więc nauczyć się dowolnego języka obcego, nie tylko angielskiego. Jak nauczyć się myśleć po angielsku? W końcu w głowie nie ma doświadczonego nauczyciela, a myśli nie są zapisywane w podręczniku i/lub zeszycie z wydrukowaną podstawą. 

To prawda: będziesz musiał sam zacząć myśleć po angielsku, bez pomocy z zewnątrz. Kiedy tak się stanie – nikt nie udzieli dokładnej odpowiedzi, nawet nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem. Jak przyspieszyć ten proces i jak najszybciej zacząć myśleć po angielsku – jest na to kilka trików. Oto najskuteczniejsze z nich: 

  1. Uproszczenie. Naturalna ewolucja przechodzi od prostych do złożonych, więc twoje postępy w nauce muszą być stopniowe, aby stały się solidne. Nie próbuj od razu myśleć złożonymi długimi zdaniami. Zacznij od najprostszych zwrotów, a nawet zwrotów. Jest to całkowicie normalne dla początkujących i ogólnie typowe dla codziennej mowy. Z biegiem czasu sformułowania staną się bardziej złożone i szczegółowe.
  2. Łaskawość. Tak, tak, do siebie. Nie bądź surowy w kwestii reguł gramatycznych i/lub stylistycznych. Są ważne, ale ich czas przyjdzie później, kiedy będziesz mógł bez problemu myśleć po angielsku. Tymczasem głównym zadaniem jest pokonanie pierwszej bariery i bez wahania komponowanie fraz myślowych.
  3. Czytanie. Wizualna percepcja tekstu jest jednym z etapów przygotowawczych przed nauką myślenia w języku angielskim. Jest to konieczne do rozpoznania i zgromadzenia w pamięci wystarczającej liczby słów, których użyjesz do mentalnego konstruowania fraz. Czytaj czasopisma, strony internetowe, blogi po angielsku, po prostu szyldy. Absorbuj słowa, aby zmaksymalizować swoje „wewnętrzne słownictwo”.
  4. Przesłuchanie. Kiedy o czymś myślimy, jest to jak głos w naszej głowie, prawda? Aby jego dźwięk w języku angielskim był znajomy i naturalny, przyzwyczaj się do niego. Im częściej i częściej słyszysz osoby anglojęzyczne (w filmach, blogach wideo, programach telewizyjnych, a nawet w reklamach), tym łatwiej i spokojniej sam zaczniesz budować mentalne frazy w języku angielskim.
  5. List. Niekoniecznie gatunek epistolarny, ale każde pisemne użycie języka obcego. Najprostszą opcją jest używanie języka angielskiego podczas czatowania ze znajomymi w komunikatorach internetowych. Po pierwsze, w tej łatwej sytuacji nie napinasz się i mimowolnie nie blokujesz przepływu myśli. Po drugie, nie będziesz bał się popełnić błędu w znanych potocznych słowach i wyrażeniach. 

Jak widać, wszystkie powyższe techniki są jasne, proste i przystępne. Do ich realizacji nie są potrzebne specjalne warunki, podręczniki i pomoc nauczycieli. Osiągnięcie celu, jakim jest rozpoczęcie myślenia po angielsku, zależy od Ciebie. I to jest świetne, bo można i należy to robić już teraz. 

Sztuczki, aby myśleć po angielsku

Mogłoby się wydawać, że niczym nie rozporządzamy na świecie tak dokładnie, jak własnymi myślami. Ale w praktyce okazuje się, że nie tak łatwo całkowicie podporządkować sobie proces myślowy i w końcu zmusić się do myślenia po angielsku. Oto haczyk: nie musisz się zmuszać. Zaczniesz myśleć po angielsku, gdy tylko się zrelaksujesz i pozwolisz temu procesowi przebiegać spokojnie, z przyjemnością, a nie z napięciem. Czy łatwo powiedzieć? Nie jest to również trudne, jeśli używasz przyjemnych zabawnych lifehacków: 

Słuchaj muzyki, oglądaj filmy po angielsku. Znajdź kanał muzyczny MTV i odtwarzaj go w domu jako dźwięk w tle. Z biegiem czasu dźwięk obcej mowy stanie się znajomy i przestanie powodować dyskomfort. A od teraz - w zasięgu ręki własnych myśli i sformułowań w języku angielskim.

  • Oglądaj filmy, seriale, bajki w oryginale, bez rosyjskiego dubbingu. Możesz używać napisów, ale tylko oryginalnych. Możesz i powinieneś recenzować znane, ulubione filmy. Warto zwrócić uwagę na nowe wyrażenia i poświęcić im osobny czas: wypisz, znajdź tłumaczenie, powtórz.

  • Napisz ściągawki i opublikuj je w całym domu. Niech jasne naklejki pojawią się na tych przedmiotach, których nazwy będą regularnie przyciągać wzrok. Meble, sprzęt AGD, elementy wystroju. Ta technika nie jest nowa, ale skuteczna: za każdym razem widzisz słowo i kojarzysz je w pamięci z tematem. By w końcu nazwać go tak już bez podpowiedzi. I uspokajaj zdziwionych przemianą wnętrz domowników, że to chwilowe – dopóki nie zaczniesz myśleć po angielsku.
  • Śnij i fantazjuj. Przed pójściem spać, leżąc w łóżku, przypomnij sobie miniony dzień i spróbuj w myślach opowiedzieć główne wydarzenia po angielsku. Następnie przejdź do planów na jutro, wypisz główne zadania do wykonania i słodkie sny, które inspirują. Niedaleko jest od myślenia figuratywnego za pomocą obcych słów i zwrotów, aby zacząć myśleć po angielsku. 

Po jakimś czasie angielskie słowa przestaną być obce i staną się równie „swoje” jak polskie. Wtedy zaczniesz myśleć po angielsku i nawet nie zauważysz momentu, w którym to się dzieje i staje się codziennością.