Kilka słów o egzaminie TOEFL
Och, te egzaminy! Często próby te stają się nie do pokonania przeszkodą w realizacji marzeń. Cóż, jeśli musisz zdać egzamin z angielskiego, musisz przygotować się na to, że będziesz musiał ciężko pracować. Nie wierz, że angielskiego, a nawet każdego innego języka, można się nauczyć w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Jeśli chcesz perfekcyjnie opanować język obcy, musisz go zrozumieć przez długi czas oraz utrzymywać, rozwijać i doskonalić przez całe życie. W ten sposób z pewnością zdasz egzaminy, a czasem więcej niż jeden raz. Najpierw musisz zdać egzamin państwowy w szkole, a jeśli masz wielkie cele, takie jak studia za granicą, musisz zdać testy międzynarodowe. Jednym z najpopularniejszych egzaminów jest test z języka angielskiego dla obcokrajowców - TOEFL.
Test języka angielskiego jako języka obcego, który jest ukryty pod akronimem TOEFL, czasami uczniowie żartobliwie nazywają test jaja (jajka), mąki (mąki) i smalcu (sala). Aby go zaliczyć i uzyskać prawo do studiowania w USA, konieczne będzie wykorzystanie nie tylko mózgów, ale także wszystkich wewnętrznych rezerw. TOEFL został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku i do tej pory stał się obowiązkowy w przypadku przyjmowania nie tylko na uniwersytety w Ameryce Północnej, ale także do wielu instytucji edukacyjnych w Azji i Europie. Możesz także zdać egzamin w Polsce, skąd odpowiedzi są wysyłane do ETS (usługa testowania non-profit) i tam są oceniane przez ekspertów. Nagrania głosowe w sekcji mówionej są szczególnie dokładnie sprawdzane - od razu kilku doświadczonych lingwistów rozważy twoje umiejętności mówienia!
Kto przechodzi TOEFL? Możesz zostać kandydatem w następujących przypadkach:
- Przede wszystkim, jeśli zamierzasz wejść na uniwersytet nie tylko w USA lub Kanadzie, ale także na jednym z prestiżowych uniwersytetów europejskich i azjatyckich.
- Zostaniesz emigrantem ubiegającym się o wykwalifikowaną pracę w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie.
- Aplikujesz o pracę w przedstawicielstwie swojego kraju w zagranicznej firmie.
- Zostaniesz studentem kursów ustawicznych organizowanych przez organizację non-profit (głównie z USA).
- Zostaniesz zapisany na wymianę w szkole w USA lub Kanadzie (prawdopodobnie w szkole europejskiej lub azjatyckiej).
Istnieją 3 rodzaje testów TOEFL - są to PBT, CBT oraz najbardziej popularny i poszukiwany iBT. PBT jest nadal używany do testowania możliwości osób planujących odwiedzić Stany Zjednoczone lub niektóre inne kraje, aby wziąć udział w krótkoterminowych kursach w programach kształcenia ustawicznego (szczególnie w dziedzinie edukacji). CBT (Computer Based Test) jest obecnie wypierany przez test online. Jest to test iBT (Internet Based Test), nad którym musisz szczegółowo się zastanowić. Został wprowadzony w 2005 roku, a w ciągu roku całkowicie zastąpił proste testy komputerowe (CBT). Teraz, aby móc przystąpić do jednego z zagranicznych uniwersytetów, musisz przygotować się na fakt, że egzamin odbędzie się w Internecie.
Test składa się z czterech głównych części, co jest powszechne w najcięższych testów w języku angielskim:
Słuchanie (rozumienie angielskiego ze słuchu)
Będziesz musiał odpowiedzieć na pytania o różnym stopniu złożoności i skoncentrować się na testowaniu umiejętności postrzegania. Pytania są podzielone na 5-6 części i konieczne jest wykazanie umiejętności zrozumienia głównej idei tekstu, aby móc usłyszeć i znaleźć dane informacje w tekście odsłuchowym, aby pokazać zdolność do określenia szczegółów słyszanego fragmentu.
Czytanie
Składa się z kilku rodzajów tekstów, które testują także umiejętności definiowania głównej idei, wyszukiwania określonych informacji, a także rozumienia szczegółów prezentowanego tekstu.
Mówienie
Tutaj musisz wykazać się umiejętnością kompilowania monologów na dany temat i spontanicznymi odpowiedziami na różne pytania.
Pisanie
To zadanie składa się z dwóch części. W pierwszej części będziesz musiał ponownie wykazać się umiejętnością czytania i słuchania. Najpierw będzie pisemne oświadczenie o wielkości do 300 słów, a następnie fragment wykładu związany z tym oświadczeniem. Następnie pisane jest małe streszczenie zawierające 150 lub więcej słów na podstawie przeczytanych i usłyszanych informacji. W drugiej części tego rozdziału musisz być przygotowany do napisania eseju o optymalnym rozmiarze 300 słów. Jeśli chcesz lub czujesz, że nie otworzyłeś tematu, możesz napisać więcej.
Na egzaminie TOEFL polegaj tylko na sobie i swojej wiedzy. Bądź cierpliwy i pracuj nad sobą i rozwijaj swoje umiejętności mówienia i pisania, słuchaj radia BBC i oglądaj filmy, a także czytaj fikcję, dokument i non-fiction. Przygotuj się na to, że musisz dużo i ciężko sobie poradzić, a nagrodą będzie możliwość studiowania na jednym z prestiżowych zagranicznych uniwersytetów.
Powodzenia!