KursyMapaRankingOpinieOnlineMagazyn
Hurt 2.12 572 0

Bezbłędny esej w języku angielskim

Nikt nie lubi egzaminów, ale każdy musi je zdać... Musisz napisać esej po angielsku? Jesteśmy gotowi pomóc: radą, przykładami, a nawet gotowym szablonem. 

Utwory lub eseje w języku angielskim są jednym z głównych zadań na egzaminach. Jest pisany z roku na rok i będzie pisany przez kolejne pokolenia absolwentów.

Przed napisaniem eseju w języku angielskim przeczytaj ten artykuł - staraliśmy się, aby był jak najbardziej użyteczny i praktyczny. A jeśli musiałeś zrobić sobie przerwę w nauce angielskiego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Struktura eseju w języku angielskim

Czy pisanie wypracowań jest dla Ciebie łatwe? Niestety, niewiele to pomoże w pisaniu eseju w języku angielskim. Z drugiej strony nie jest to złe, bo nie trzeba za wszelką cenę wykazywać się oryginalnością twórczą – dużo ważniejsza jest znajomość i przestrzeganie zasad i kryteriów pisania eseju w języku angielskim. A struktura, czy prościej, plan eseju w języku angielskim jest znana:

  1. Tytuł. Tytuł eseju. Bezpośrednio zależy od tematu podanego w bilecie. Tytuł eseju powinien być krótki, ale wyrazisty i pojemny. Poćwicz używanie angielskich tematów esejów z poprzednich lat.

  2. Wstęp. Wstępna część eseju, której zadaniem jest krótkie opisanie jego istoty. Krótkie - to zazwyczaj od 2 do 4 prostych zdań.
  3. Główną częścią. Najbardziej obszerna i znacząca część eseju. To tutaj ujawniają się główne zadania eseju. Główna część ocenia twoją zdolność do rozwinięcia tematu za pomocą logicznych argumentów. Przybliżona objętość tej części to 2-3 akapity po 3-4 zdania.
  4. Wniosek. Finał eseju, w którym należy wyciągnąć wnioski na podstawie rozumowania części głównej. Kilka zdań wystarczy, aby podsumować i pięknie zakończyć tekst.

Plan eseju jest pisemnym odzwierciedleniem struktury eseju. Tylko przy każdej pozycji od 1 do 4 napisz odpowiedni tytuł dla tej sekcji. A w liście oddziel części konstrukcyjne akapitami. Wpisz tytuł na środku arkusza; rozpocząć wprowadzenie w nowej linii; podziel główną część na 2-3 akapity zgodnie ze znaczeniem; Podaj wniosek w ostatnim akapicie tekstu: Na przykład:

(kolorowe mazaki służą przejrzystości, nie muszą być używane w arkuszu egzaminacyjnym).

Tematy i rodzaje esejów w języku angielskim z przykładami

Rodzaje esejów w języku angielskim są w rzeczywistości ich stylami. Zwykle bilet egzaminacyjny zawiera szczegółowy opis zadania: temat i styl eseju. Istnieją trzy możliwe style i rozważymy każdy z nich szczegółowo.

Opinion essays

Główną cechą tego tekstu jest narracja pierwszoosobowa, podczas której musisz argumentami bronić swojego zdecydowanego punktu widzenia na dany temat. Głównym zadaniem jest wykazanie się własnymi przemyśleniami i umiejętnością ich uzasadnienia.

  1. Wprowadzenie: Określ temat (problematykę) eseju własnymi słowami.

  2. Główna część: jasno przedstaw swój pogląd na problem i/lub zaproponuj rozwiązanie. W kolejnych zdaniach części głównej rozwiń myśl i uzasadnij swoje stanowisko.
  3. Wniosek: Podsumuj, ponownie wyrażając swoją opinię na dany temat, ale używając nieco innego sformułowania (wykaż się znajomością synonimów).

For and against essays

Główną cechą tego eseju jest obecność argumentów, które ujawniają temat z różnych (najlepiej przeciwnych) punktów widzenia. Plan jest taki:

  1. Wprowadzenie: Określ temat (problematykę) eseju własnymi słowami.
  2. Część zasadnicza: sformułuj co najmniej dwa przeciwstawne poglądy na problem. Nie należy wyrażać własnej opinii, mówić neutralnie, czasowniki należy stosować w formie drugiej osoby.
  3. Wniosek: możesz zakończyć esej własną konkluzją lub krótko potwierdzić, że poruszony problem nie ma jednoznacznego rozwiązania, a każde podejście ma prawo istnieć.

Suggesting solutions to problem essays

Najprostszy i jednocześnie złożony rodzaj eseju w języku angielskim. Jego zadaniem jest sprawdzenie słownictwa. Tematem takiego eseju staje się jakiś globalny, dobrze znany problem. Musisz wiedzieć, jak możesz to rozwiązać i / lub jak to znosić. W planie wygląda to mniej więcej tak:

  1. Wprowadzenie: własnymi słowami opowiedz temat (problem) eseju.
  2. Główna część: podaj informacje, które posiadasz na ten temat. Wyjaśnij, dlaczego jedno lub drugie rozwiązanie jest preferowane do rozwiązania problemu. Pokaż, że potrafisz zrozumieć i wyjaśnić przyczynę i skutek w języku angielskim.
  3. Wniosek: podsumuj, jeszcze raz argumentując wybrany punkt widzenia.

Nawet jeśli zadanie egzaminacyjne nie wskazuje bezpośrednio stylu tekstu, od razu zrozumiesz, jak napisać esej, w zależności od tematu. Na przykład esej na temat sportu może zawierać argumenty za (zdrowie) i przeciw (kontuzje). Temat związany z ekologią zostanie maksymalnie ujawniony w eseju rozwiązującym problem.

Klisze mowy do eseju w języku angielskim

Istnieją pewne frazy, a nawet frazy, które pomagają napisać esej w języku angielskim. Ich pierwszą zaletą jest to, że masz pewne „punkty podparcia”, wytyczne dotyczące propozycji budowania. Po drugie, informują egzaminatorów, że jesteś właścicielem tych struktur mowy i potrafisz je poprawnie zastosować w tekście. Oto przykłady podstawowych frazesów werbalnych do esejów w języku angielskim:

  • This essay deals with... 

  • This assignment will examine... 

  • This report will analyse... 

  • First(ly) … second(ly) … third(ly) 

  • To begin with … then … to conclude 

  • Owing to/owing to the fact that 

  • It is believed that... 

  • It cannot be argued that... 

Staraj się nie powtarzać tych samych słów. Będzie wspaniale, jeśli możesz wzbogacić serię synonimów o emocjonalne słowa. Nawet jeśli zdania mają podobną budowę, używaj synonimów. Na przykład, dla kontrastu: but, however, on the other hand, yet;; na przykład: for example, that is; dla dodatków: similarly, moreover, furthermore, in addition; dla wyliczeń: therefore, consequently, as a result, thus.

I pamiętaj - czysta i zwięzła mowa jest zawsze lepsza niż ozdobna i złożona, w której sam jesteś zdezorientowany. Najpierw pomyśl i ustrukturyzuj, aby dokładnie zrozumieć, jak napisać esej w języku angielskim. Wtedy na papierze tekst okaże się składany i bez błędów. Powodzenia na egzaminie!

PS: Polecamy również zapoznać się z wyborem szkół języka angielskiego w Warszawie