Heart 461 0

Pięć wskazówek dla tych, którzy utknęli i nie czują postępów w nauce angielskiego

Pięć wskazówek dla tych, którzy utknęli i nie czują postępów w nauce angielskiego

Masz dość nauki angielskiego? Nowe słowa nie pasują do Twojej głowy, ale fluently mówienie nie działa? Nie martw się! Masz efekt plateau. Co to jest i jak się go pozbyć, opowiemy w tym poście. 

  • Jak rozpoznać i co robić? 

    Efekt plateau można opisać następująco: masz wrażenie, że utknąłeś i nie ma postępów w nauce języka angielskiego. Doświadczył tego każdy, kto kiedykolwiek próbował schudnąć. Po miesiącach, a czasem latach treningu i diety, osoba traci kilka zbędnych kilogramów, ale wtedy waga się nie zmienia.

    W języku angielskim efekt najczęściej występuje na poziomie Intermediate. Możesz już zrobić prawie wszystko, do czego ludzie zwykle uczą się języka obcego. Potrafisz komunikować się i wyrażać swoje myśli, czytać teksty (zwłaszcza na tematy, które są Ci znane) i w pełni rozumieć mowę native speakerów, jeśli nie mają oni zbyt konkretnego akcentu. W przypadku podróży zwykle to wystarcza. Ale w przypadku komunikacji w pracy jest to raczej podstawowy poziom. Jak dokonać przełomu i przezwyciężyć „stagnację” w nauce języka angielskiego, zostanie omówione poniżej. 

    Wskazówka №1: Określ przyczynę braku postępów. 

    Oznaki, że utknąłeś: 

    • Uczę się przez długi czas, ale mój poziom angielskiego się nie poprawia;
    • Zapominam słowa i zwroty, których się uczyłem;
    • Czuję, że Intermediate jest moim sufitem;
    • może angielski nie jest mój, lepiej byłoby nauczyć się chińskiego. 

    Na początek powinieneś spróbować zmienić sytuację, wyjść na kilka kroków z tego, co obecnie powszechnie nazywa się strefą komfortu. Czy czujesz, że ćwiczenie języka w klasie nie daje już tego samego efektu? Tak trzymaj i spróbuj połączyć to z innymi sposobami, aby poszerzyć swoje opcje językowe. Na przykład możesz oglądać filmy lub czytać teksty już nie z podręczników, ale z czasopism. 

    Wskazówka №2: Zapomnij o lenistwie! Nikt nie nauczy się za Ciebie angielskiego. 

    Jak mogę zmusić się do dalszej nauki języka angielskiego?

    Brian Tracy jest autorem "Quit Squeamish, Eat the Frog!" zaleca rozpoczęcie dnia od najmniej ulubionej aktywności. "Żaba" to najtrudniejsza rzecz do zrobienia, ale starasz się w każdy możliwy sposób odłożyć to na później. Może to być: nauka nowych słówek, praca z dykcją lub słuchanie materiałów edukacyjnych potrzebnych do zdania egzaminów. 

    Wskazówka №3: Zorganizuj swoje zajęcia. 

    Początkowo podziel swoją naukę na przyjemną (oglądaj ulubiony serial w języku angielskim) i niezbędną (zrozumienie gramatyki lub nauczenie się 30 nowych słów). Ustaw minutnik na co najmniej 20 minut i zrób to, co jest dla Ciebie najtrudniejsze. Czując się świetnie, przejdź do łatwiejszych zadań.

    Na jakich materiałach powinieneś się skupić? Oczywiście te, które lubisz i którymi jesteś zainteresowany! Nie ma sensu słuchać wiadomości BBC co godzinę, jeśli nie interesujesz się polityką. Zamiast tego lepiej spróbować znaleźć filmy lub książki, które są dla Ciebie interesujące same w sobie, nawet bez związku z nauką języka. 

    Porzuć chęć uczenia się wszystkiego na raz! 



    Teraz coś o gramatyce. Staraj się podążać za naturalną mową native speakerów: dlaczego czasami mówią “Not only is it important”, “she demanded that he go” lub nie używają czasów? Im dokładniej przeanalizujesz mowę native speakerów, tym ciekawsze szczegóły odkryjesz.

    Po prostu spróbuj zrobić coś przeciwnego. Jeśli zazwyczaj jesteś „słuchaczem” w klasie i nie jesteś przyzwyczajony do przerywania nauczycielowi i innym uczniom, zapomnij o swoim introwertycznym nastroju i udaj się do najbliższego Klubu Konwersacji, w którym nie jesteś znany i bądź aktywny w dyskusjach. Na kursach angielskiego zapisuj pojawiające się pytania i możesz je zadać na koniec lekcji. Aby mówić, musisz mówić! Nie bój się! Po to są kursy. 

    Przeanalizuj, na co zwracasz najmniej uwagi. Być może nie czytasz wystarczająco dużo materiałów anglojęzycznych, nie uczysz się nowych słów i (tylko szczerze) jesteś zbyt leniwy, aby odrobić pracę domową, którą otrzymujesz na kursach? Twoje lenistwo jest Twoim punktem wyjścia, który pomoże Ci „rozkręcić” Twój angielski. 

    Wskazówka №4: Wyznaczaj sobie osiągalne cele. 

    Jakie cele możesz sobie postawić w obliczu efektu plateau? 

    • Uzupełnianie słownictwa 

    Oglądaj filmy, które już obejrzałeś w swoim ojczystym języku. Tylko teraz z angielskimi napisami. Weź zeszyt i zapisz 15-50 słów, których wcześniej nie widziałeś. Następnie zatrzymaj film i przetłumacz słowa za pomocą słownika. Zmuś się do ponownego przeczytania tych słów kilka razy i spróbuj zapamiętać coś z listy.

    Najprawdopodobniej zmęczy Cię pisanie nieznanych słów, zdecydujesz się porzucić tę czynność, ale gdy obejrzysz swój ulubiony film i zrozumiesz angielski bez tłumaczenia i napisów, będziesz chciał obejrzeć absolutnie wszystko w oryginale. 

    Co robić: ucz się 15-20 słów zapisanych w zeszycie dziennie przez miesiąc, a wynik cię zaszokuje (w dobrym tego słowa znaczeniu!). 

    • Studia, staż lub konferencja w kraju anglojęzycznym. 

    Na poziomie Intermediate możesz podróżować i pisać biznesowe e-maile, ale aby ukończyć studia w USA, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie, Twój angielski musi być co najmniej Upper-Intermediate/Advanced, aby zdać egzaminy wstępne. Być może nie planujesz tego w tej chwili, ale kiedy Twoja firma wybiera kogo wysłać na międzynarodowe wydarzenie w Waszyngtonie i płaci za weekend w apartamencie prezydenckim, czy będzie szkoda, jeśli ktoś inny pójdzie zamiast Ciebie? 

    Co zrobić: szturmować gramatykę. Obcokrajowiec zrozumie Twoją mowę nawet z błędami, ale pokażesz się jako prawdziwy profesjonalista, gdy przestaniesz gubić się w czasach, zaczniesz poprawnie budować zdania i będziesz używać prawidłowej kolejności słów w zdaniach. 

    • Przydatne znajomości 

    Na pierwszy rzut oka cel jest trochę dziwny, ale pamiętasz wyrażenie „Połączenia decydują o wszystkim”, a język angielski znacznie poszerzy horyzonty twoich możliwości. 

    Co robić: obejrzyj wywiady ze swoimi idolami lub po prostu sławnymi ludźmi; szukaj filmów na tematy, które Cię interesują; czytać artykuły w popularnych publikacjach:  «The Times», «The Washington Post», «Vogue», «What's On», «Sky News», «The Daily Telegraph», «Sydney Morning Herald».

    Wskazówka №5: Chwal się! 

    Przed lustrem, przed znajomymi, w mediach społecznościowych. Czujesz, że osiągnąłeś wyższy poziom? Podziel się tym z innymi i doskonal swój angielski. 

    Wyznacz sobie cel i nie zapomnij o motywacji! 

    Nawet jeśli nie będziesz posuwał się do przodu skokowo, jak wcześniej, ale postęp nadal będzie – i można go zmierzyć. Najważniejsze, aby w żadnym wypadku nie denerwować się z powodu pozornego braku wyników, nie poddawać się i nadal się poprawiać. 

  • Pomożemy Ci wybrać kursy języka angielskiego w Twoim mieście!

    Komentarze


      Dodaj komentarz